Живеем в технологично време и със сигурност и в този момент покрай нас има поне един телефон, таблет или компютър. Със сигурност и често ни се случва да скролваме във Facebook на смартфона, докато гледаме филм по телевизията или довършваме скучен проект на лаптопа. Случва ни се и да си чатим с приятели, докато слушаме музика, нали?

Да ползваме едновременно повече от едно устройство учените наричат media multitasking. Може да звучи като нещо нормално или дори като признак на интелигентност (защото прехвърляме вниманието си от един източник на информация на друг), но имаме малко разочароващи новини по въпроса.

Според ново проучваме, мултитаскингът не само не калява мозъка, а дори уврежда неговите функции. Участници в изследването, които споделят, че често използват две или повече устройства едновременно, показват с 8-10% по-лоши резултати на тестове за концентрация и памет.

Снимка 399396

Източник: iStock

Доста по трудно е и да се обръща внимание само на една задача в продължение на 20 минути, без да настъпи разконцентриране. Трудности има и при запомнянето и възпроизвеждането на информация, докато се извършва друга дейност. Например да кажем телефонния номер на любим човек, докато търсим химикалка.

Ако прекалено често ни се случва и да раздвояваме и разтрояваме вниманието си между електронни устройства, това може да доведе дори до структурни промени в мозъка.

Какво издава за нас начинът, по който държим смартфона си

Какво издава за нас начинът, по който държим смартфона си

Винаги е в ръцете ни, но какво значи това

Със скенер е установено, че област в мозъка, наречена цингуларен кортекс, е по-малка при хората, които редовно ползват по повече от едно устройство едновременно. А именно тази област отговаря за контрола върху възможността ни да се концентрираме, пише Independent.