Над 26% от произведената в света енергия идва от възобновяеми източници. Много държави не спират да работят усилено за повишаването на този процент през идните години.
Огромна част от въобновяемата енергия се произвежда от вятърни турбини или соларни панели, които стават все по-достъпни за обикновените потребители по цял свят.
Общото възприятие по отношение на тези източници е, че са безвредни за околната среда и са начинът да противодействаме на продължаващото вече десетилетия замърсяване от изгаряне и преработка на земни ресурси за добив на електричество.
И това безспорно е така, но често забравяме, че в тези системи за "зелена" енергия основна роля играят батериите на литиева основа.
Източник: iStock
С навлизането на соларните и вятърните системи и развитието на електроавтомобилите през последните години, търсенето и цените на лития са скочили неколкократно, а с тях и добивът на минерала.
През 2014 г. един тон литий е струвал около 6500 долара, докато днес цената му надминава 16 000 долара. Това е страхотно за икономиката, но... не и за околната среда.
Добивът на литий е доста мръсен и скъп процес, в който най-важният ресурс е водата. За извличането на само един тон литий са нужни около два милиона литра вода.
65% от целия воден ресурс на Чили например отива директно в литиевите мини.
Източник: iStock
Още по-лошото в случая е, че тази вода не може да се използва отново и обикновено изтича в почвата, носейки със себе си цял коктейл от вредни за природата химикали.
Ще има ли скоро графенови батерии за смартфони
Графеновите батерии са много по-издръжливи и надеждни
Установено е, че опасните течности могат да се промъкнат на разстояние от над 200 километра от литиевата мина, като в процеса променят съдържанието на почвите и отравят огромно количество растителност.