Точно за сезона на сватбите идват резултатите от ново изследване по темата брак-развод. И тук откриваме една интересна закономерност, за която може и да не сме се замисляли. Тя свързва цената на сватбата с продължителността на брачния съюз.
Няма жена, която да не си е представяла поне веднъж как отива към олтара с любимия мъж. И не е задължително да е с пищна рокля, заради която трудно влиза през вратата на гражданското. Нито пък да бъде край специално създадена арка на брега на морето, докато няколкостотин просълзени гости ръкопляскат.
Източник: iStock
Дали просто ще подпишем в гражданското с двама свидетели или ще направим родата до девето коляно свидетели на този акт, има значение не само от финансова гледна точка, пише Insider. Сватбата може да се превърне в неразумна и неоправдано голяма инвестиция, скоро след което да съжаляваме горчиво.
И не само защото с парите за тържеството можеше да си купим кола, а дори и апартамент (ако броим цената на белите гълъби, хилядите цветя и всичко друго излишно). Оказва се, че скъпата сватба не гарантира щастлив семеен живот. Дори обратното.
Изследване сред 3000 души, сключили граждански брак, показва, че съюзите, започнали скромно и тихо, без хора, оркестри и заря, продължават много по-дълго. А причината е една-единствена - парите.
Източник: iStock
Скоро след като ни омръзне да качваме стотици снимки във Facebook на всеки детайл от сватбата, за която ни завидяха всички роднини и връстници, разумът започва да надделява и в главата се прокрадва натрапчивия и доста неудобен въпрос: Нужно ли бе всичко това? И то точно с този човек.
А всичко започва още с годежния пръстен. Цената и каратите на диаманта (който задължително трябва да е върху бижуто) са важни единствено за тези, чиято любов не е искрена. И това си проличава много скоро.
Източник: iStock
Същото важи и за халките, роклята, костюма и всички дребни (и не чак толкова) детайли около дълго планираната мечтана сватба. Еуфорията преди нея е склонна да ни замъгли съзнанието и да остави на втори план размишленията трябва ли наистина да поставим подписа си в свидетелството за граждански брак.
А след като изпразним банковата сметка и напълним кутията с пликове с пари от гостите, е време за равносметка. Но не на парите, а на чувствата. И тя много по-често е с резултат 1:0 за развода срещу дългия брак.
Единственото, за което си заслужава да се охарчим покрай подготовката на сватбата, без риск да ни повлияе негативно, е медният месец. Едно незабравимо пътуване с любимия човек е винаги добра инвестиция. И поне трае повече от няколко часа.