За растенията сме свикнали да говорим като за неодушевени предмети и винаги ги поставяме най-долу в хранителната верига. Освен ако не сме вегани, разбира се. Но дърветата, които често падат в жертва на нечии човешки интереси, са обект на не едно и две изследвания.
И резултатите от тях са доста любопитни. Немският лесничей Питър Уоллебен споделя мнението си, че дърветата имат свой собствен живот, в който не липсва и комуникация. Той определя езикът им като "достъпен и емоционален".
Уоллебен е автор на книгата "Тайният живот на дърветата: Какво чувстват те и как комуникират", изводът от която, както и от изследвания на немски университети по темата, е един и същ - дърветата са бдителни, социални, сложни и дори интелигентни.
Източник: Facebook / Peter Wohlleben
Само с един поглед лесничеят може да определи две дървета като "стари приятели". Категоричен е също, че "събратята" в гората са много внимателни в поделянето на слънчевата светлина. А и коренните им системи са свързани под земята, което ги прави наистина близки.
Но не само в буквален, а и в преносен смисъл. Това разбива на пух и прах вижданията, които още Дарвин споделя - че дърветата са самотници, които са в непрестанна борба за вода, хранителни вещества и слънчева светлина. И че по-големите засенчват по-малките, като ги обричат на гибел.
Източник: iStock
Но немският лесничей, посветил живота си на изследването на темата, оборва досега битуващите вярвания. Дърветата в горите живеят в кооперация и комуникация - нещо, което остава скрито за нас, защото процесите се извършват предимно под земята, чрез коренната система.
Именно свързването на корените на дърветата, които растат в непосредствена близост едно от друго, е техният начин за комуникация. Те си разменят вода и хранителни вещества, като се подпомагат взаимно.
Правят го с помощта на саморазвили се гъбични нишки. Последните консумират около 30% от фотосинтезираните от дърветата вещества (най-вече захар) в замяна на създаването на подземен "канал за връзка". Тя е изключително важна най-вече за младите фиданки, които растат на по-сенчести места и в противен случай не биха оцелели.
Източник: iStock
Любопитно е и друго - дори до отрязаните дървета, приключили своя живот заради човешка намеса, също се доставят хранителни вещества. Така дърветата доказват своята съпричастност не само към по-младите, но и към по-старите екземпляри, пояснява Уоллебен.
Според изследователи от Университета на Лозана, по мрежата, изградена от корени и гъбични връзки, се предават и специфични електрични сигнали, които я правят много подобна на нервната система на животните. Чрез тях дърветата индикират нашествие на насекоми или друга заплаха.
Науката все още не се е задълбочила достатъчно в тази насока, за да имаме по-голяма яснота как точно протичат тези процеси. Освен чрез корените си, дърветата комуникират и със своите листа. Те изпращат помежду си феромони и ароматни сигнали.
Източник: iStock
Установено е, че когато антилопа започва да дъвче листата на едно дърво в прашната савана в Африка, то започва да отделя етилен газ. Това служи като аларма за останалите дървета и те концентрират своите танини в листата. Така последните придобиват горчив вкус и не са апетитна хапка за животните, пише Smithsonianmag.