Учебната година е вече факт и ако имаме дете ученик, със сигурност и нашата, и неговата глава пуши от напрежение. Разбира се, че образованието е от съществено значение за успеха на всеки млад човек, но и възпитанието, което ние му даваме, е не по-малко важно.
Ежедневните ни постъпки и начинът, по който децата възприемат света през нашите очи, е предопределящ за това по какъв път ще поемат сами след години и дали той ще ги доведе до желания успех.
Ето няколко основни насоки за родители, които искат да дадат най-доброто на децата си.
Домакински задължения
Още от най-ранна възраст децата трябва да знаят, че никой не е длъжен да ходи след тях и да събира това, което са разхвърляли. Чашата и чинията се вдигат от всеки след ядене, изхвърля се боклукът, а детската стая се чисти поне веднъж седмично.
Източник: iStock
Това създава рутина и гради навици. А те са много важни, когато детето трябва да се оправя без нашата помощ. И със сигурност ще ни е благодарно, че не сме го превърнали в готованко.
Ако детето не си измие чинията, значи някой друг ще го направи вместо него. И това спокойствие се прехвърля и върху останалите задачи, които ще се трупат една след друга с годините.
Социални умения
Детската градина е необходимото зло в очите на много родители. Колкото по-отрано и колкото по-често детето общува с други на неговата възраст, толкова по-малко проблеми ще има в комуникацията си като възрастен човек.
Важно е не само самото общуване, но и някои по-специфични умения като изслушване, разбиране и оказване на помощ. Децата, които го умеят, е по-вероятно да завършат висше образование и да си намерят добре платена работа. Със сигурност и всеки предпочита подобни колеги.
Източник: iStock
Очаквания
Високите очаквания на родителите към децата не са такава беда, каквато мнозина смятат. Разбира се, трябва да се основават на реалните качества и възможности на наследниците ни.
Но ако лесно се примиряваме и дори се радваме, че хлапето има четворка по български, а не шестица, то няма да има мотивация за по-висок успех.
Често казваме, че някой е станал еди-какъв си, защото техните са искали това. А замисляли ли сме се какъв щеше да бъде, ако те не изискваха нищо от него?
Източник: iStock
Бракът
Родителите са първият и най-важен пример за всяко дете как трябва да се справят с живота. Затова е и много важно връзката между тях да бъде здрава.
Ако едно дете расте в среда с непрестанни скандали, чувства се като буфер и не усеща подкрепата на майка си и баща си му е много по-трудно да се развива в правилната посока.
А според някои изследвания децата, които растат с разведени родители, се справят по-добре от тези в конфликтни семейства.
Образование и работа
Отново изтъкваме важността на личния пример. Родителите, които имат по-добро образование, е по-вероятно да отгледат по-образовани деца. Звучи доста логично, нали?!
Доказано е чрез изследване и че дъщерите на майки, които работят и отглеждат децата си, а не са се отдали само на домакинството, имат около 25% по-голям шанс да си намерят работа на ръководна позиция.
Режим
Родителите често се разделят на доброто и лошото ченге. Единият всичко позволява, а другият - забранява. А златната среда е по средата - да насочваме детето с правилните доводи към най-точния избор, който то само да направи.
Математика
Истинският кошмар на повечето ученици. Но ако запознаем детето с цифрите от най-ранна възраст и представим смятането като игра, със сигурност няма да сбъркаме.
Според изследователи, развиването на математични умения у хлапетата е предпоставка за техния бъдещ успех в живота, пише Telegraph.