Понятието "фъбинг" навлезе в българския език още преди две-три години. А явлението, което се крие зад него, не спира да владее живота ни и, малко по малко, да оказва негативното си влияние.
Да не отразяваме човека до нас, който се опитва дa комуникираме, защото сме прекалено заети с телефона си. На всеки от нас се е случвало да изпада в подобна ситуация на неловко мълчание. Следват повтаряне на въпроса или изказването, гневен поглед и нищо чудно да се заформи и някой нежелан скандал.
Оказва се, че именно тези неприятни ситуации са все по-често срещана причина за края на много връзки. Никой не обича да бъде пренебрегван, и в това няма нищо странно.
Много е плашещо обаче, ако предпочитаме онлайн комуникацията през тази лице в лице. Ето я негативната страна на фъбинга в няколко точки:
Заблудата
Мислим си, че сме свързани със света благодарение на смартфона и интернет. Но истината е, че прекарването на часове в социалните мрежи ни прави единствено асоциални. Директният контакт, малко по малко, се обезсмисля и става все по-труден.
А това води след себе си редица трудности в ежедневието. Употребата на смартфоните, докато сме на кафе с приятели, прави и комуникацията помежду ни по-малко ползотворна. И след това се опитваме да наваксаме с чатене, и така се оказваме в един омагьосан кръг.
Източник: iStock
Жертвата
При фъбинга жертва е не само пренебрегнатият, но и другият, човекът с телефона. Изследвания по темата показват, че ако ползваме апарата, докато се храним, ще изпитаме много по-малко удоволствие от храната.
А ако не се отделим от него по време на семейно събиране, шансът да се почувстваме изолирани и отхвърлени е много по-голям. Въпреки че всъщност сами се изолираме. В един момент всичко, което може да ни достави удоволствие, е ровенето в смартфона.
Източник: iStock
Фъбингът влияе негативно и на репутацията ни. Всеки харесва хора, които са активни в комуникацията и знаят кога е точният момент да говорят и кога да мълчат. И пускат от време на време някоя шега. А ако сме все със забит в дисплея нос, какво впечатление ще оставим в околните?
Проблемът
Ако след като се приберем у дома вечер, предпочитаме да прекараме час в безсмислено скролване в социалните мрежи, вместо в разговор с половинката, вероятно имаме проблем. Колкото и да смятаме, че подобно поведение е нормално в нашия технологичен свят, трябва да не забравяме, че представите за нормално днес са много размити.
Източник: iStock
А на човека до нас със сигурност не му е приятно да бъде игнориран, макар и неосъзнато, заради смартфона. И така се стига до ежедневни скандали, често и до край на връзката.
Решението
Както при всяка друга зависимост, и тук най-трудното е да си признаем, че имаме проблем. Ако всички около нас са зависими от мобилните си устройства, това ще се окаже почти непосилна задача.
След нея идва ред за поставянето на забрани. Както си казваме, че днес ще пушим само една цигара, така трябва да си наложим да не сядаме с телефона на вечеря, и поне за час да го държим далеч от себе си. Със сигурност ще преоткрием удоволствието да си говорим с някого очи в очи, пише Time.