Бран е селце, което се намира на около 30 км от областния център Брашов в румънската област Трансилвания. Името му е известно със средновековния замък, който се намира там. В началото на миналия век кралица Мария го възстановява и прави своя резиденция. Замъкът е отворен за туристи ежедневно. В него са показани образци на типични румънски къщи и обичаи.

Снимка 239247

Източник: Wikipedia

Брашов

Постоянното население на Бран наброява едва около 2000 души. Въпреки това, там изобилства от места за отсядане и хапване. Туристическият поток е непрекъснат през цялата година, но зимата стигането до селцето е малко екстремно, тъй като от Букурещ се минава през тесен, планински проход, който е много колоритен, а гледката на малките селца покрай пътя напомня за Австрия. Ако не е затрупан от сняг, разбира се.

Снимка 239246

Източник: Wikipedia

Бран

В началото на град Бран ви посреща къмпинг „Вампир”, а в малкото населено място, където всичко се върти около мистичното име на Дракула, е пълно с малки и китни хотелчета.

Тук е мястото да се отбележи, че няма сигурни исторически данни, че „родителя” на Граф Дракула Влад Цепеш, е живял точно в замъка Бран. Някои твърдят, че той е бил затворен за няколко дни в тъмницата на крепостта. Други, че е използвал Бран като щаб при нахлуванията си в Трансилвания.

Снимка 239248

Източник: Wikipedia

Замъкът е отворен за посетители от 9 до 19 ч. Пред входа му има пазар, на който преобладават всякакви видове сувенири посветени на легендарния вампир. Местни производители продават още домашна сланина, кашкавали, бекон, вино и ракия и др.

Замъкът е изграден върху скала, с отлична видимост към околностите, което за времето си е било от стратегическо военно и икономическо значение. През 1377 г. унгарският крал разрешава на жителите на Брашов да построят крепост на мястото.

Снимка 239244

Източник: Wikipedia

Влад Цепеш се споменава за пръв път в турски хроники от 15-16-ти век, където владетелят на Влашко е описан, като войводата, който „набива на кол”. Това прозвище Влад Цепеш получава заради жестоките методи, които използва при екзекуциите на своите пленници.

Прозвището Дракула, с което Влад е жив и до днес, идва от предполагаемото му членство в Ордена на Дракона (Order of the Draculestis). Доказателството, че Влад е бил член е подписът му на официални документи, където стои името „Дракула”.

Снимка 239243

Източник: Wikipedia

Репутацията на Влад в световен план варира от антихрист, престъпник, кръвожаден изверг и канибал (според немските легенди), до Робин Худ в румънския фолклор – безмилостен към богатите търговци, които погазват закона и приятел на бедните.

От 1920г. до 1947г. , замъкът е собственост на Румънското кралско семейство. Използван е за резиденция на кралица Мария - тя построява и  двореца в Балчик.

Обиколката в замъка отнема около 1 час. Характерни са тесните коридори и ниски сводове. Във всяка стая има табели с исторически данни и интересни факти за мястото, където се предполага, че е живял Влад Цепеш. Сигурно е обаче, че това е домът на легендата за Граф Дракула.

Снимка 239245

Източник: Wikipedia