През изминалата седмица два от най-големите инвеститори в Apple публикуваха изявление, в което изказват притесненията си от нивото на пристрастяване към смартфони сред децата. Те твърдят, че сме едва в началото на тази тенденция, а резултатите вече са повече от плашещи.
Инвеститорите подчертават, че децата нямат способността сами да регулират времето, прекарвано със смартфона си, а Apple не прави достатъчно, за да имплементира подобни мерки.
Резултатите от пристрастяването имат различни измерения, като "най-безобидните" ефекти от него са занижена способност за концентрация и прекомерна разсеяност в училище. Изявлението обаче цитира и проучвания, които доказват, че ползването на смартфони сред младежите води до психологически проблеми, депресия и дори самоубийства.
Източник: iStock
Инвеститорите предлагат Apple да създаде механизми, с които да насочи ползването на смартфони от младежи в предимно образователна посока и да лимитира възможно най-много достъпа им до тях.
Според данните, които излагат, ползването на смартфон от деца може да се счита за здравословно, ако не превишава повече от един до два часа на ден. Към момента обаче статистиката сочи, че хлапетата ползват смартфона си средно между пет и седем часа всеки ден.