Даниел Тинън е известен хай-тек журналист, автор за американските списания PC World, Newsweek, Wired, Playboy, появявал се и по CNN, CBS и Discovery. Ето неговата класация за най-големите технологични разочарования през изминалата година.
15 Amazon Unbox. Идеята на Amazon бе да създадат сайт осигуряващ директен достъп до видео файлове срещу скромно заплащане.
Година по-късно селекцията на филмите е твърде непълна, интерфейсът е ужасен и често се налага да чакате няколко часа преди да свалите един филм
14 WiMax Звучеше като гениална идея. Големите градове превръщат 24 часовия евтин безжичен достъп до интернет в част от инфраструктурата си, подобна на светофарите и пътищата.
Година по-късно бъдещето на идеята е неясно. Основният проблем- огромната цена.
13 Myspace, Facebook и всички подобни сайтове от т.н. тип "социална мрежа" отбелязват година на застой.
Прогнозата на Тинън- до две години 90% от подобните сайтове ще са изчезнали и създателите им ще са се върнали там откъдето са дошли- кварталното кафе.
12 Митът "Интернет сигурност" В почти 120 държави по света правителствата осъществяват уеб шпионаж. Да не отваряме дума за хакерите, работещи на частно...
11 Zune. Отговорът на Microsoft на IPod като цяло остава неуспешен, независимо от добрите отзиви за Zune 2.0.
Въпреки амбициите си, Microsoft се оказват едва на 4то място по продажби на пазара на mp3 плеъри, като за всеки продаден Zune, Apple продава 30 IPod-а.
10 Безжичните комуникации, независимо от вида им. Цената за някои услуги остава нелогично висока.
9 Office 2007. След като прекарахме няколко години в изучаване на Microsoft Office и най-сетне го опознахме, от компанията решиха да променят тотално интерфейса му и то не за добро.
8 Новата операционна система на Apple -10.5 Leopard бе очаквана с нетърпение, но отзивите от нея бяха изненадващо негативни, потребителите откриват десетки досадни бъгове.
В средата на ноември от Apple все пак пуснаха ъпдейт, целящ да поправи някои от грешките им.
7 Voice Over IP (VOIP) наричана у нас интернет телефония. През 2007 нарастване на популярността й доведе до куп съдебни искове по света от телекомуникационни компании и до застрашително повишен интерес от страна на много правителства към регулирането й.
6 Високоскоростният неограничен достъп до интернет
5 Apple iPhone. Първоначалната цена на иначе чудесните телефони от 600$ спадна пет пъти за броени месеци. Един от най-неетичните ходове на 2007 според някои експерти
4 Yahoo Ако има нещо в което Yahoo са номер едно, това е създаването на политически затворници.
Поне три пъти в последните пет години информация предоставена от техни служители на правителството на Китай, доведе до затвор за местни дисиденти.
3 Facebook отново с Facebook Beacon. Кошмарът за личния живот на интернет потребителя.
Информация за всяко нещо, което закупите от Amazon и подобните му сайтове бе изпращана без съгласието ви до всички приятели от Facebook. Опцията бе спряна, но пораженията върху имиджа на сайта вече са нанесени.
2 Продължилата неспирно цяла година война между различните стандарти за дискове - HD DVD срещу Blu-ray
1 Windows Vista Пет години работа и очакване това да е най-доброто, което Windows може да ни предложи? Vista не е ужасна, но не и достатъчно добра и най-вече е значително по-бавна от XP.
Дебютът й бе съпроводен с осъзнаване на несъвместимостта и с цял куп приложения. Мнозина от тези, които й се довериха за момента предпочитат да се върнат обратно към XP.
Рано или късно Vista ще доминира PC пейзажа, дори и само заради това, че все по-често ще бъде инсталирана предварително на новите машини. А това само по себе си е тъжно.