Природни катаклизми очакват страната ни във вид на екстремни климатични и метеорологични явления. Това сочи доклад от съвместен европейски одит „Адаптация към климатичните промени - готови ли са правителствата?", в който участие е взела и Сметната палата.

Докладът предупреждава за засушавания, но и за проливни валежи, гръмотевични бури и градушки. Целта на одита е да се види до каква степен правителствата са подготвени за климатични промени, както и да се направят общи заключения и препоръки.

Един от изводите е, че се очаква глобалната средна температура да нарасне с между 1,8 и 4 градуса през това столетие, а в Европа да е по-висока от средната глобална. Това щяло да доведе до по-малко сняг и усилено топене на ледниците.

Водните ресурси, земеделието, както и цялото биологично разнообразие щели да бъдат засегнати от по-високите градуси. Покачването на температурата, според учените ще доведе до много бури, градушки, наводнения, както и суша и горещи вълни. Екстремните явления имат сериозно въздействие върху обществото и водят до икономически загуби, се подчертава в доклада.

Въпреки действията, предприети от правителствата през последните две десетилетия за намаляване на емисиите от парникови газове и ограничаване на свързваното с тях повишаване на температурата, някои неизбежни климатични промени се предвиждали да съществуват и в бъдеще.

Амбицията на Европа е да ограничи емисиите на парникови газове, като запази нарастването на глобалната средна температура до 2 градуса. Последните сценарии обаче показват, че тази цел най-вероятно няма да бъде постигната. Затова осъществяването на ефективна адаптационна политика е от решаващо значение за намаляване на текущи и бъдещи негативни влияния върху климатичните промени, предупреждава докладът.

Уязвимите области и сектори значително се различават в отделните части на Европа, като най-засегнати се очаква да бъдат страните от Средиземноморския басейн, Северозападна, Централна и Източна Европа, както и Арктика, е заключението на експертите.