Британски учени установиха, че овцете не се държат винаги като овце и не робуват сляпо на стадото, както си мислехме досега, пише "Дейли мейл". Когато са в група, те не копират действията на другите животни, а следват своя инстинкт за оцеляване. Стадното чувство у тях било командвано от индивидуалния им инстинкт да избегнат опасностите.

Според изследователския екип на Андрю Кинг от Кралския ветеринарен институт към Лондонския университет, когато една овца застане в центъра на стадото, тя има по-голям шанс да не бъде изядена от хищник в сравнение с тези от периферията му.

За да се уверят в индивидуализма на блеещото царство, учените направили експерименти, в които овчарски кучета ги погвали. Екипът внимателно снимал движенията на всички животни в забавен каданс секунда по секунда. "При всички опити ние установихме, че овцете силно са привлечени към центъра на стадото, когато са изправени пред опасност, коментира Кинг. А стадото от своя страна като цяло, се мобилизира, за да избегне заплахата и бяга в противоположна посока."

Предишни британски изследвания установиха, че овцете са много по-умни, отколкото сме предполагали. Техните умствени способности, според учените от университета в Кембридж, не са по-лоши от тези на гризачите, на приматите, а понякога и от тези на хората. Те притежават впечатляващото умение бързо да научават нови неща и могат мислено да направят карта на нещата, които ги обкръжават. Овцете решават когнитивни задачи много добре и в това отношение отстъпват само на маймуните.