Бихте ли могли да повярвате, че животните са били използвани по време на война? Сега ще се запитате: "Добре, но какви животни и с каква цел?" Ако сте любопитни и искате да разберете, изгледайте това видео до края.
10. Слонове
В Древна Индия слоновете са играели ролята на добре познатите ни танкове от днешни дни. Те всявали страх у врага само с огромните си размери. Тези, които все успявали да остана хладнокръвни и безстрашни, били помитани от слоновете за мигове.
9. Маймуни
Маймуните са били най-големите противници на слоновете. Големите по размер животни били страхливи, затова бързо отстъпвали пред маймуните. Маймуните дори са били използвани за да подпалват различни лагери, като хората ги пускали в сламени дрехи.
8. ПчелиПчелите също не оставали безучастни в битките между цивилизациите. Срещу врага били изстрелвани от катапулти цели кошери, които причинявали огромни щети. Медът на пчелите също е бил използван, тъй като е токсичен, когато е събран от определени растения в определен период от годината.
7. Плъхове
През втората световна война британските спец части решават да използват мъртви плъхове, като ги натъпквали с експлозиви, а след това ги разпръсквали из индустриалните пещи в Германия. Британците смятали, че Германците ще събират мъртвите плъхове на едно място, което ще причинява дори по-големи щети. Това обаче не се случило точно така.
6. Прилепи
Прилепите са се използвали като бомби с детонатори. Тази идея идва на американците и по-специално от един зъбен хирург, който след атаката срещу Пърл Харбър предлага да бъдат прикрепени миниатюрни експлозиви към летящите мишки. Идеята била прилепите да се детонират щом се приберат на тъмно под хилядите японски домове. Проектът е одобрен, но по-късно се проваля, защото животинките умирали преди крайната цел.
5. Гълъби
Връзката между човекът и гълъба е хилядолетна. Птиците вземат активно участие през първата световна война. Те били използвани за пренасяне на важна информация, като прелитали по над 100 километра. Една история разказва за гълъба герой Шер Ами който, макар и прострелян, успява да прелети 40 километра за 25 минути. Пренасяйки важно съобщение, той успява да спаси цял батальон, загубил връзка със съюзниците.
4. Кучета
През 1935 г. Съветският съюз започва да обучава кучета, които да пренасят бомби до резервоарите на нацистките танкове. Планът бил кучетата да откачат тежкия си товар и след това да се връщат при дресьорите си. Това обаче се е оказало непосилно задача за тях, и те се превръщали в животни камикадзе.
3. Мулета
Заради издържливостта и ината си, мулетата също са се озовавали на фронта. Дори самият Наполеон е яздил муле, а не кон, по време на прехода му през Алпите. По време на световните войни, животното е използвано за пренасяне на товар и оказване на първа помощ на бойното поле.
2. Морски бозайници
Въпреки много то неуспешни опити животните да бъдат превърнати в оръжия на армията, Военноморският флот на САЩ успява да разработи успешна програма за обучение на морски бозайници. От 1960 г. насам се дресират делфини, морски лъвове и дори китове, който да намират подводни мини и да спасяват ранени и удавници.
1. Лешояд
В историята има няколко случая на лешояди, които носели със себе си екипировка за следене и послушване. Според израелски орнитолог, судански общества задържали египетски лешояд през 70-те години, за който се смятало, че носи екипировка за следене на миграцията на лешоядите, обаче това не се оказало точно така. Лешоядът е шпионирал противниците.
ВИДЕО: