Днес беше представен Годишния доклад относно проблема с наркотиците, който е лансиран във всички страни-членки на Европейския съюз. В България събитието се проведе под темата : „Факти и тенденции в разпространението и употребата на наркотични вещества в Европа и България".

От доклада става ясно, че над 330 000 българи са използвали някакъв наркотик поне веднъж в живота си. Водещ град при използващите наркотични вещества е София.

В световен мащаб цифрите възлизат на близо 70млн. души, които са опитали канабис. От доклада става яно още, че последните 5 години има несравнимо увеличение на младите „ползващи канабис", около 3 пъти повече от периода преди 2000г.

По-тревожни са новините, че втория най-употребяван наркотик е хероинът като близо 12 млн. европейци са го опитвали (от които 7 млн. са младежи).

Данните сочат, че само 5% от възрастното население на България е опитвало или употребява марихуана. Хубавата новина, че броят на ползващите канабис младежи е намалял, е моментално помрачена от тази, че за сметка на това се е увеличил броят на ползващите синтетични наркотици - амфетамини и др.

И докато тук се борим с главно с марихуаната, Великобритания е изправена пред по-сериозен проблем. Информация от близките месеци сочи, че метамфетаминът (или наричан още „ кристъл мет") е най-опасният наркотик в света и сега е на път да образува наркотична епидемия на Острова.

А дали марихуаната трябва да се счита за наркотик или да се легализира като в Холандия, е въпрос, по който скоро да няма да стигнем до единодушно мнение, но с радост бихме чули вашите мнения.