Eвропейската мултимедийна онлайн библиотека Europeana вече е достъпна в бета версия. Интернет потребители от цял свят имат достъп до повече от два милиона книги, карти, записи, фотографии, архивни документи, картини и филми от националните библиотеки и културни институции на 27-те държави-членки на ЕС, съобщи technews.bg.
В първия ден от официалния анонс обаче, достъпът до сайта бе затруднен, като често излизаше съобщение, че сървърът е претоварен.
Europeana ще разкрива нови начини за изследване на наследството на Европа. Чрез интернет портала на множество езици хората, интересуващи се от литература, изкуство, наука, политика, история, архитектура, музика или кино, ще разполагат със свободен достъп до най-големите европейски колекции и шедьоври, обединени във виртуална библиотека.
Но това е само началото, посочват от Европейската комисия. През 2010 година Europeana ще осигури достъп до милиони произведения, представящи богатото културно многообразие на Европа, и ще предлага зони за общуване по електронен път - например за общности със специални интереси.
За целта, в периода 2009-2011-а ЕС ще предоставя по около 2 милиона евро годишно. Комисията планира също така да привлече частния сектор в бъдещото разрастване на европейската дигитална библиотека.
През септември миналата година Европейският парламент подкрепи създаването на европейската дигитална библиотека със своя резолюция, приета с убедително мнозинство.
"Само си представете възможностите, които предлага библиотеката на студенти, любители на изкуството или учени за онлайн достъп до културните съкровища на всички държави-членки, както и за съчетаването им и търсене в тях. Това е убедителна демонстрация на факта, че културата е в ядрото на европейската интеграция", каза Жозе Мануел Барозу, председател на Европейската комисия.
Над 1000 културни организации от цяла Европа са предоставили материали за Europeana. Европейските музеи, включително Лувъра в Париж и Райксмузеум в Амстердам, са изпратили изображения в дигитален формат на картини и други експонати от своите колекции.
Държавни архиви осигурили достъпа до важни национални документи, а френският Национален аудиовизуален институт предоставил 80 000 записа на радиопредавания през 20 век, като се започне с предавания пряко от бойните полета във Франция през 1914 г.
Национални библиотеки от цяла Европа допринесли с печатни и ръкописни материали, включително преобразувани в дигитална форма забележителни книги.
В следващите две години около 69 милиона евро ще бъдат на разположение за научни изследвания в областта на дигитални библиотеки чрез програмата на ЕС за научни изследвания. През същия период по частта за информационното общество на програмата за конкурентоспособност и иновации ще бъдат разпределени около 50 милиона евро за подобряване на достъпа до европейското културно и научно наследство.