Учените смятат, че до 30 години ще има изкуствени утроби, посредством които ембриона ще бъде износен извън тялото на майката. Според тях това е революция в медицината, която ще намали броя на мъртвите раждания понеже ембрионите ще могат да бъдат наблюдавани отблизо. Някои критици обаче смятат, че това ще промени социалните роли в обществото и ще попречи на връзката на майката и детето.
Самата технология, посредством това ще бъде възможно в близкото бъдеще се нарича ектогенеза и разаработването й се изквършва от 2001 година. Извършени са експерименти с ембриони на мишки в матки, прикрепени към машини ‘'плацента''. Ектогенеза се нарича развитието на организъм извън тялото и се използва за животни, както и за развитието на бактерии.
Изкуствените утроби трябва да има и изкуствена матка, която да доставя необходимите хранителни вещества и кислород на ембриона, а специална система ще отделя отпадъците. С цялата тази апаратура може да се следи сърдечният ритъм на детето, неговото тегло и развитие.
Тази технология може да помогне на жени, които не могат да износят детето си по естествен път поради увреждания на матката например. Ще може да замени и сурогатните майки, както и да намали смъртните случай по време на бременност или при раждане. Технологията ще бъде на лице след 20 години, а след още 10 ще бъде достъпна за широката публика, пишат от БГНЕС.