Романът „Пангея” предизвиква сериозни полемики и разнообразни тълкувания при неотдавшното му публикуване в Русия. Книгата бързо се превръща в бестселър на съвременната руска литература.
Едни са уверени, че това е книга-алегория на настоящото състояние на страната, други смятат, че посланието ѝ е много по-универсално и може да бъде съотнесено към редица държави и разнообразни исторически епохи.
Самият обем на „Пангея” - от впечатляващите 720 страници дава поле за безкрайно много интерпретации. Романът е същински калейдоскоп от характери - тиранин с любовница-гимнастичка, блестящ узбекски княз с британско възпитание, обезверена революционерка, милосърдна сестра, отхвърляща любовта на богаташ, царедворци и дисиденти, богове и хора…
Това са героите, чиито съдби се преплитат в десетки сюжетни линии в панорамна антиутопия за съдбата на една огромна земя.
„Пангея” е книга за страстите – любовни, семейни, дворцови, земни и небесни, хроника на епични и фантастични сътресения, съставящи тъканта на живота в едно съновидение за страна, която може да е Русия, а може и да не е...
„Ако трябва да бъдем точни, Пангея не е Русия в буквалния смисъл на думата. Но тя прилича на Русия точно толкова, колкото сънят прилича на действителността; в нея блуждаят фрагменти от миналото и фрагменти от бъдещето, кадри от реалността и вълшебни образи, битът се преплита с магията – общо взето, нестабилна, многоцветна материя, намираща се в постоянно движение…”, споделя самата Мария Голванивская.
Авторката е писател и учен, доктор на филологическите науки, професор в „Московския държавен университет” и преводач. Автор е на няколко сборника и на пет романа, сред които и един от най-мощните мистични епоси на съвременна Русия – „Пангея”.
Тя е и съставител на сборника „Азбучни истини” – есета за чувствата и базовите понятия на вида homo sapiens. Есета за сборника са писали видни представители на културата и изкуствата в Русия, сред тях и добре познатия на българския пазар Борис Акунин, който участва с есе, посветено на честта. Романът „Пангея” е номиниран за най-добър философски роман в Русия за 2014-2015 година.