Най-старата форма на терапия е приказката. Това каза психологът Мадлен Алгафари. По думите й приказката е възникнала откакто човек съществува, преди да се появи науката психология и психотерапията. Не случайно на всички деца им четат приказки.
От днес на книжния пазар е новата книга на Мадлен Алгафари - „Приказки за пораснали деца", в която са включени 36 приказки, в които терапевтичното послание към читателя е предадено чрез символи и метафори.
"Тази книга е писана много отдавна, преди години. Всичко започна от една идея, че искам да разкажа в притчова форма за един герой, който си затрил душата и тя останала на другия бряг на реката и той не можел да си я намери. Така от една идея започнаха да се раждат много други и всъщност аз самата влизам във филма като актрисите и си ги изживявам, забавлявам се. Поезията и притчата говорят директно на езика на душата, защото използват символичен език. В предговора на книгата съм сложила няколко жокера за това как се интерпретират символите, защото това е цяла наука - психоаналитична интерпретация, всяка една дума има значение вътре", каза Алгафари, предаде Фокус.
По думите й това не са приказки за деца и не са приказки за възрастни, а са приказки за пораснали деца - „ония, които са запазили живо в себе си детето с чистотата, невинността, с доброто и с оптимизма и успяват да го съчетаят с отговорността и осъзнатостта на зрелостта и всичко това събрано заедно значи мъдрост. Затова има разлика между дете, възрастен и пораснало дете", каза Алгафари.