11-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм гостува на Националния дворец на културата от 29 до 31 януари.

Специалната разширена програма на събитието включва най-доброто от изминалата година. В афиша са както детски заглавия, така и филми за възрастни. Организаторите са подготвили над 50 късометражни и 3 пълнометражни филма, сред които и номинираният за „Оскар” – „Песента на морето”. Всички прожекции са в кино „Люмиер”, а билетите са на стойност 6 лв.

В препълнения салон на кино “Люмиер” фестивала откриха директорът на Двореца Мирослав Боршош и директорът на фестивала Анри Кулев.

„Много се радваме, че откриваме фестивалната година със световния анимационен фестивал, който за първи път ни гостува. Надяваме се оттук нататък да сме домакини на събитието всяка година. Когато през лятото се срещнахме с проф. Кулев, дори Варненският фестивал беше под въпрос, но благодарение на огромните усилия на неговия екип, той стана факт. Затова решихме, че е възможен и тук. Сега той погледна пълната зала и каза: „Не мога да повярвам! Толкова е хубаво!”. С удоволствие откривам фестивала в кино „Люмиер”, каза Боршош и пожела на киноманите “Приятно гледане!”.

Публиката има възможност да види студийни и студентски филми, като в повечето случаи разликата не се забелязва, което показва високото качество на продукциите.

Организаторите се надяват събитието да се превърне в традиция и да възвърне предишната си слава на един от най-значимите фестивали за анимация в света.

 

В съпътстващата програма на събитието в НДК е включена и интересна изложба, събрала най-доброто от няколко поколения аниматори. Тя се нарича „Автори-художници” и може да бъде разгледана до 31 януари на Полуетаж - Изток в Двореца. Неразделна част от фестивала е и Детска анимационна работилница, където малките творци ще направят собствен анимационен филм. Той ще бъде показан на 31 януари в кино „Люмиер”.

Любопитно за Световния фестивал на анимационния филм:

От октомври 1979 г. до октомври 1989 г. във Варна са проведени шест издания на Световния фестивал на анимационния филм, като той се нарежда сред най-престижните в своята област, заедно с тези в Анеси, Загреб, Отава, а по-късно и в Хирошима. За високия авторитет на форума допринася и присъствието на най-големите имена в анимацията от цял свят. Сред наградените филми са шедьоври, които се сочат като класически образци в историята на анимацията. Редица български творби също са отличени. Според медиите - фестивалът е най-значимият в Източна Европа и с най-многобройната публика в света.

След шестото си издание, форумът е прекратен за цели 22 години.

През септември 2011 г. се провежда Седмият световен фестивал, а в конкурсната програма на осмото издание участват повече от 90 заглавия. През 2013 г. се затвърждава постоянно нарастващият интерес към събитието, а през 2015 г. в него участват 95 филма от 33 държави, подбрани от над 1000 заявки.