"С отворена уста" е черно-бяло ретроспективно пътуване, създадено през 2014 г. за Центъра за изкуство "Томас и Валиенте" (CEART). То дава различен поглед върху една от най-експресивните части на човешкото тяло - устата, като изразител на пълния спектър от емоции: гняв, радост, уплаха или щастие.
Това е първата самостоятелна изложба в България на една от най-популярните по света испански жени-фотографи Кристина Гарсия Родеро и третото гостуване на авторката в нашата страна. През 2015 тя работи по тема, посветена на кукерите в Перник.
Откриването на изложбата "С отворена уста" е в Двореца на 15 юни, четвъртък, в 18 часа, а срещата с Кристина Гарсия Родеро е от 16 часа.

Авторката е сред най-уважаваните документални фотографи в Испания и първата испанка, която става пълноправен член на фотографския колектив "Магнум". В годините минава през различни етапи, по-голямата част от които са свързани с проекти, изследващи специфични ритуали, обичаи и групи хора по цял свят. Фотографиите ѝ са въздействащи, провокативни, предизвикват любопитство и емоция. Темите са винаги извън обсега на вече познатото.

Художник по образование, Кристина е самоук фотограф. Започва на 23-годишна възраст със снимки на различни религиозни и езически обичаи в Испания, събрани през 1989 в албума Скритата Испания (España Oculta), която печели наградата "Книга на годината" на престижния фотографски фестивал в Арл. Следват години, пълни с пътешествия, в които испанката, изкушена от различните култури, използва своя апарат, за да ги изследва като контрапунк на модерния, забързан свят.

Портфолиото на авторката включва снимки от първия град в Куба, създаден преди 500 години - Баракоа; документирани моменти от местните бит и вуду ритуали в Хаити; военни сцени от Русия, Грузия и Южна Осетия по време на конфликтите през 2008; голи портрети на порно актриси в Барселона; религиозни обичаи от Индия. През 2001 участва във Венецианското биенале с проекта от Хаити "Мария Лионса".
ФОТОФАБРИКА е платформа за фотографски събития за широка публика. Фестивалът представя фотографията като изкуство и социална интерзона, част от съвременната градска културна среда.