Амал Клуни - съпругата на Джордж Клуни, е родена в ливанската столица Бейрут, но само две години по-късно семейството ѝ емигрира в Обединеното кралство, където бяга от ливанската гражданска война.
Амал израства в Бъкингамшър и учи в Оксфорд и Нюйоркския университет. След като завършва образованието си и е приета в адвокатската колегия на Ню Йорк през 2002 г., тя получава квалификация да практикува право и в Съединените щати, където заедно със съпруга си Джордж Клуни имат имот и пребивават.
Съществува вероятност обаче Амал Клуни да получи забрана за влизане в САЩ, ако Доналд Тръмп наложи нови санкции.
Адвокатката по правата на човека, както и други нейни колеги от Обединеното кралство, са били информирани за такъв евентуален сценарий, след като Financial Times съобщава, че британското външно министерство е отправило предупреждение.

Източник: GettyImages
Амал Клуни е с британско гражданство, но заедно с Джордж Клуни имат имот и в САЩ
Възможните санкции, които не би било изключено да бъдат наложени от администрацията на американския президент, са свързани с правните съвети, предоставени от страна на Амал Клуни и други адвокати на Международния наказателен съд по дело за военни престъпления срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху и бившия израелски министър на отбраната Йоав Галант.
Този февруари Доналд Тръмп е издал указ за "Налагане на санкции на Международния наказателен съд", в чието приложение е посочен британският адвокат и прокурор на МНС Карим Хан. Той е първият адвокат, изправен пред санкции от САЩ заради консултации по това дело.
Ако такива санкции действително бъдат наложени и срещу други британски адвокати, 47-годишната Амал Клуни, която има британско гражданство, може да бъде възпрепятствана от влизане на територията на САЩ.

Източник: GettyImages
Възможно е Доналд Тръмп да наложи санкции, които да застигнат и Амал Клуни
Пред People международният адвокат по наказателно право Александро Мария Тирели обяснява, че има сериозна вероятност британски адвокати, сред които съпругата на Джордж Клуни, да бъдат застигнати от санкциите.
През ноември 2024 г. Международният наказателен съд издава заповед за арестите на Нетаняху и Галант по обвинения във военни престъпления и престъпления срещу човечеството, свързани с израелската офанзива в Газа. От своя страна израелските лидери определят обвиненията като "абсурдни и лъжливи".
В същото време в изпълнителната заповед на Доналд Тръмп от февруари 2025 г. се твърди, че тъй като нито Израел, нито Съединените щати към момента са подписали Римския статут (международният договор на МНС), съдът "е злоупотребил с властта си, като е издал неоснователни заповеди за арест" на Нетаняху и Галант.

Наистина ли Джордж Клуни не се е карал с Амал от 10 години
Актьорът продължава да поддържа тази теза
Всъщност, както Израел, така и Съединените щати подписват Римския статут през 2000 г., но по-късно отказват да го ратифицират. Палестина обаче ратифицира договора през 2015 г. А това означава, че всички престъпления, извършени на териториите на страната, са в юрисдикцията на Международния наказателен съд.
Ангелинов
на 30.04.2025 в 14:34:55 #1Тежкия селяндур тръмп ...