Често сме си мислели как ли хората на науката възприемат начина, по който се представят научни факти в популярните научнофантастични филми. Кои са най-близките до истината ленти и кои са си позволили да си фантазират, без да потърсят научна обосновка? Същите въпроси са си задали и в BBC Radio 5, когато решили да потърсят мнението на учени от НАСА за най-известните, награждавани и гледани сай фай филми.

"Пазителите на Галактиката"

"Пазителите на Галактиката"

Според тях сред най-добрите се нареждат "Интерстелар", "Междузвездни войни", "Стар Трек" и дори "Пазителите на Галактиката". "Скрити числа" е похвален затова, че показва силата на жените в науката, "Марсианецът" - за правдивото представяне на работата на учен в не-земни условия, а "Аполо 13" - за това какво реално представлява живота на астронавтите.

"Гравитация"

"Гравитация"

Кои обаче са най-нереалистичните фантастични филми? "Мисия до Марс" на Брайън де Палма и "Червената планета" на Антъни Хофмън представят погрешно научни факти, а "Армагедон" с Брус Уилис "не е много акуратен", казват от НАСА. Най-дразнещият от всички филми в тази стилистика обаче се оказва друг - "Гравитация".

Сандра Бълок в "Гравитация"

Сандра Бълок в "Гравитация"

Носителят на 7 "Оскара" филм на Алфонсо Куарон е разкритикуван от учените по много линии. Според някои той представя само негативните страни на живота в космоса. Според други - много от нещата, които прави или не прави героинята на Сандра Бълок, са далеч от реалността в космоса. В една от сцените тя се рее свободно в космическата станция, но косата й стои прилепнала. Освен това ясно се вижда, че тя не носи характерното за астронавтите подобно на памперс "бельо", предвидено да служи вместо тоалетна в космоса. Защо един лекар, каквато е героинята й, е изпратена на мисия на космически телескоп? И как е възможно Хъбъл, Международната космическа станция и Китайската космическа станция да се намират толкова близо една до друга?

"Стар Трек"

"Стар Трек"

За хората на науката подобни разминавания между действителност и представяне във филм е дразнещо. За нас също, особено когато лентата има претенции да представя реалността на живота в космоса. Затова пък можем дружно да се забавляваме с учените от НАСА на "Стар Трек" например, в който научната фантастика отстъпва място на имагинерни приключение в космоса.