В последно време световните медии са обърнаха внимание към идеята за осъществяване на контакт с извънземни форми на живот. Преди броени дни водещият световен учен Стивън Хокинг предупреди хората да не предприемат действия, чрез които могат да установят контакт със същества извън нашата планета. Изявлението намери голям отзвук от страна на журналистите. Опасенията на учения са обвързани с това, че най-вероятно те могат да бъдат враждебно настроени. Малко по-рано Ватикана пък допусна съществуването на извънземните, наричайки ги "братя" и признавайки ги за божии създания.

Ако отправим поглед към технологиите днес няма как да не забележим невероятния напредък в сравнение с предишните десетилетия, когато настоящите технологични иновации бяха в кръга на фантастичното. Това ни дава правото да се замислим над въпрос, на който повечето представители на научни среди биха се надсмели - Какви морални и етически норми да спазваме при общуването с непозната форма на живот?
Въпреки привкуса на фикция в темата, това е важна проблематика, в която човечеството няма особено друг избор освен да стигне до съгласие.

Не е изключено самата форма на общуване да предизвика глобални конфликти, затова първо трябва да се вземе единодушно решение по този въпрос. Възможно е изграждането на единна символна система, която да се предложи на извънземния разум по начин, не подлежащ на друга интерпретация освен монична.

Формата на общуване ще е от изключителна важност не само, за да се избегнат пораждането на конфликти на Земята, а и за да предостави максимално бърз начин, чрез който да можем да си набавим нужната информация за намеренията на новооткритата форма на живот към нас. Тук важна роля може да изиграе философията, която да спомогне в изграждането на подобна система с цел рационално разрешаване на проблема и като предпазна мярка срещу импулсивно взети решени в ситуация на криза.

За да се стигне до такъв етап на размишление чистата философия първо трябва да се спре да изхожда пост-фактум от реалността, която наблюдава. Навиците на философията да изхожда главно и почти от непосредствената и нагледна реалност трябва да се пречупят и да се приеме форма на съждение, която се основава единствено на потенциална възможност за съществуването на нещо. Разбира се, избягваме всякаква претенция за истинност.

Трябва да се намери място в етическия свят и за въпроса как максимално бързо и ефикасно да се създадат условия за обмен на информация между две непознати една на друга единици. Също така би било важно да се разгледа от морална и етическа страна кои норми са най-универсални и биха се възприели от независима от нашата история и минало форма на живот.

Мнозина биха хвърлили своята критика и протест, че това е ненужно хабене на интелектуален ресурс. Но дали не е крайно несправедливо да се отхвърля с лека ръка разработката на тема, само защото тя все още не е част от нашето битие. Човек трябва да е широко отворен за идеите и света пред него и да обмисля достатъчно дълго и обстойно различните възможности, които се крият в нашето бъдеще, за да може да подхождаме рационално, дори и в моменти на криза. Така опасността от вредата вследствие на импулсивно взети решения значително намалява и ни прави една идея морално по-развити индивиди.

Предвид изложените по-горе идеи трябва да се съгласим, че обмислянето за ситуацията на контакт с извънземни е неизбежно и колкото по-своевременно му бъде обърнато внимание, толкова по-добре за човечеството.