Свикнали сме често да се шегуваме, че всичко около нас е "Made in China". И, всъщност, това не е просто шега, а истина. Разбира се, невинаги китайският производител е гаранция, че дадена стока не струва. Но съмнения винаги има, както и в този случай.

Тук "стоката" е реплика на френската столица. Когато кажем, че Париж винаги е добра идея, надали си представяме, че някой ще го приеме толкова буквално и ще се захване да си направи свой Париж, на хиляди километри от истинския.

Но, ето че китайците винаги има с какво да ни изненадат. Тиандученг е град, създаден с идеята да бъде точна реплика на френската столица. И привлекателна туристическа атракция. 

Снимка 379283

Източник: iStock

По-малко трафик, по-ниски цени, по-малко тълпи, по-малко влюбени двойки, които се прегръщат и целуват навсякъде. Повече спокойствие, повече възможност за снимки пред Айфеловата кула. И най-вече - шансът да заблудим всички, че сме в Париж, когато всъщност сме на другия край на света.

Открийте разликите

Всички най-големи забележителности на френската столица са си на мястото. Сградите са същите, дори река Сена е там, където трябва да бъде. Е, не може без някои малки разминавания, но от еуфорията къде сме попаднали сигурно няма да им обърнем внимание. 

Ако все пак се загледаме, ще видим, че всичко си е точно "made in China" - различна глава, различни пропорции и смесени епохи в статуите. Китайски привкус навсякъде. 

Инвестицията

Китайския град-реплика е с размерите на Манхатън. Създаването му струва цели 600 милиона долара. Първоначалните виждания са, че на това място ще се населят около 10 хиляди души.

Но това не се случва и сега празните улици не носят на посетителите онова усещане на забързания голям град, а по-скоро на призрачно място, в което нещо не е наред.

Изненадите

Идеята на създалите Тиандученг е да привлекат богатите местни, които да се заселят във фалшивия им Париж. Но сметките им се оказват криви. След огромните инвестиции и първоначален туристически интерес, днес улиците са празни, магазините са все по-малко, както и хората, които живеят в града.

Основната причина за този неуспех вероятно е недостатъчното промотиране на китайския Париж като по-добрата алтернатива на френския. Освен това, високите сгради в града са пълни с луксозни апартаменти на доста високи цени и явно не изглеждат достатъчно примамлива инвестиция в очите на тези, които могат да си ги позволят.

Митове и легенди

Смята се, че има и още една причина Тиандученг да бъде почти празен. Славата му на призрачен град се носи бързо и може да се потвърди от всеки, който е бил там, пише Bored Panda.

Писоарът, който вбеси Париж

Писоарът, който вбеси Париж

Дизайнерското изобретение не се прие добре

Така мечтата за китайски Париж на богатите се превръща в коренно различна реалност - Тиандученг за по-бедните китайски туристи. Но със сигурност е интересно да зърнем и техния прочит на френската столица.