Всяка година карнавалът във Венеция се превръща в притегателна точка за хиляди туристи. В началото си през далечната 1162 г. събитието е било нарицателно за хедонистични и разгулни забавления, събиращи влиятелни и богати личности от цяла Европа. Такава е картинката до идването на Наполеон.
Скоро след това традицията на карнавала се прекъсва за дълги години. През 1980 г. се завръща отново, но с променен имидж. Днес карнавалът във Венеция изглежда аристократично и помпозно. А само малка част от него е достъпна за всички туристи и италианци.
Източник: GettyImages
Балът на дожите, както и маскените балове на свещи, организирани от техните наследници, съставят онази мистична част от събитието, която поддържа и интереса толкова години.
Тази година карнавалът стартира на 27 януари. Но най-голямото събитие от него е "Полетът на ангела". Той дава и старт на най-интересната част от тази феерия.
Вчера на площад "Сан Марко" в центъра на италианския град на каналите 19-годишната Елиса Костантини се спусна от върха на катедрата, вързана с 80-метрово въже.
Източник: GettyImages
Тази традиция, характерна за всеки карнавал, се заражда на шега. През 1558 г. турист от Турция се хваща на бас, че ще скочи от камбанарията на катедралата. Изкачва се с двойно въже и скача завързан и със самоделни крила.
Номерът му толкова очарова всички, че от тогава се изпълнява всяка година - първоначално само от професионални акробати. След инцидент смелчаците са заменени от дървени гълъби. А в последните 17 години от камбанарията политат дори актриси и известни личности.
Източник: GettyImages
Не по-малко интересно събитие е предхождащият "Полета на ангела" Празник на мариите. Той се проведе в събота. 12 девойки в средновековни костюми за пореден път изпълниха площада. Легендата гласи, че събитието се провежда от 948 г.
Тогава се е отбелязало освобождаването от пиратски плен на дузина от най-красивите девойки от града. А сега дефилират неомъжените дами в пищни тоалети на известни италиански дизайнери.
Източник: GettyImages
Тази година - поради мерки за сигурност, броят на зрителите на площад "Сан Марко" бе редуциран до 20 хиляди. Всеки ден до края на карнавала ще се провеждат състезания за най-красива маска.
Традицията с прикриването на лицата и идентичността идва от XIII век. Тогава венецианците са се отдавали на разгулни пиршества преди началото на Великия пост. А за да не се сочат после с пръст, решили да се крият от другите. Така не оставало и помен от задръжки и морал.
Източник: GettyImages
През XVIII век маските са забранени за носене извън рамките на карнавалните събития, защото проститутки и комарджии започнали да ги използват ежедневно за прикритие. Големият финал на тазгодишния карнавал във Венеция е на 13 февруари. Традиционно ще бъде отбелязан с ритуално горене на маски, пише NYTimes.