Какво знаем за тъмните дълбини на океана, където могат да оцелеят само много прости форми на живот? Колко дълбок всъщност е океанът?

Марианската падина е най-дълбоката известна засега океанска падина, както и най-дълбокото място в земната кора. Марианската падина на Тихия океан е домът на Бездната Чалънджър, която има дълбочина от 11 км и се смята за най-дълбоката част на океана.

Бездната Чалънджър се намира близо до американския остров Гуам и е кръстена на експедицията, която за пръв път открива най-големите дълбини през 1875 г.

Но каква е средната дълбочина на океана?

На общо средно ниво океанът е много по-плитък. Последната оценка за средната дълбочина на океана, изчислена през 2010 г., е 3,6 км, според Националната океанска и атмосферна администрация. Само 10 % от морското дъно е картографирано от учени, така че тази оценка остава спекулативна.

Измерването на дълбочините на нашите океани често се оказва трудно както за учени, така и за изследователи. Експедицията на Чалънджър проучва бездната като пуска взривното вещество трорил и използва ехото за измерване на разстоянието.

Въпреки последните открития, голяма част от нашите океани все още не са изследвани и дълбините им остават загадка за нас.

Дълбините и хемосинтезата

Докато се движите от повърхността надолу до морското дъно, налягането на водата се увеличава, светлината и източниците на храна стават по-оскъдни и по-оскъдни. Въпреки огромния натиск, киселинните условия и липсата на светлина, организмите преживяват някак там в тъмното, но как?

Снимка 330298

Източник: iStock

Части от морското дъно, където светлината не достига, могат да бъдат толкова безплодни и враждебни, че животът няма друг избор освен да произвежда собствена храна чрез процес, наречен хемосинтеза, който използва енергия, освободена от неорганични химични реакции.

Както казва Атенбъроу във филма "Синя планета II": "Ние знаем повече за повърхността на Марс, отколкото за най-дълбоките части на моретата".