Акордеонът акостира в Колумбия в средата на XIX век на борда на немските търговски кораби, които пристигат в Гуахира - най-северната част на Южна Америка. Моряците дават на местните своите музикални инструменти (сред които и акордеонът) в замяна на храна и други стоки. Когато по-късно германците се връщат в родината си, нямат никаква престава какво са направили. Защото не минава много време и местните колумбийски трубадури включват акордеона в репертоарите си.

Основите

Снимка 345547

Източник: iStock

Постепенно акордеонът се превръща в един от най-важните инструменти в традиционната музика в северните части на Колумбия. Измества дори колумбийската флейта (наречена gaita).

Различният звук на акордеона се съчетава по невероятен начин тези на местните инструменти caja (тукашната версия на бонго барабан) и guacharaca (оребрен цилиндър, по който се прокарва "вилица", за да се получи вибриращ звук).

Въпреки че френските и италианските акордеони също се разпространяват в Колумбия, германският с марка Hohner се налага в страната и се оказва най-подходящ за гласовитостта на колумбийския певец.

Акордеонът и вайенатото

Снимка 345546

Източник: iStock

Звучните ритми и поетичните текстове на традиционната музика вайенато бързо привличат акордеона към себе си. Така той става задължителен за жанра. Днес, повече от 150 години след пристигането му в страната, немският акордеон се е превърнал в неразделна част от репертоара на местните артисти.

Авторът и носител на Нобелова награда Габриел Гарсия Маркес се обявява за голям почитател на жанра вайенато. Писателят дори определя своя шедьовър "Сто години самота" като "вайенато песен от 400 страници", пише BBC.

В наши дни музикалният инструмент е толкова популярен в южноамериканската държава, че дори децата го искат като подарък за Коледа. Музиката му радва вече не само северните, а почти всички региони в страната.

През 2015 г. традиционната колумбийска музика вайенато е част от списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство. Колумбийците пък отбелязват своята любов към музикалния жанр всяка пролет с празника Фестивала на легендата на вайенато (Festival de la Leyenda Vallenata).