Хигиената носи идеята за контрол, дисциплина и ред, както и а/и/люзията за „здрав дух в здраво тяло”. Преди здравето градеше образа на перспективна нация, днес ни дава насладата от живота на консумацията. И в двата случая се оказва стратегия - за организиране и контролиране, за привеждането на обществото или индивида в режим на възможно най-ефективно и целесъобразно функциониране.
Наименованието „Музей на хигиената” препраща към едноименната институция в Дрезден, основана през 1912 г. с цел да просвещава обществото в „разумен и здравословен начин на живот”. През годините на национал-социализма тя е една от основните лаборатории за разработване на идеологията за расова хигиена.
Авторите на представлението Ива Свещарова и Вили Прагер са избрали да обърнат оптиката и да погледнат на понятието „хигиена” като техника на дисциплиниране и дресиране през неговото саботиране. Тялото - като производител на сила – е въвлечено в напрегнато взаимодействие с друго тяло в изследване на собствената му икономия в динамично съотнасяне с механизмите за регулиране.
Симулирайки ролята на куратори в един фиктивен музей, техните експонати са артефакти от сферата на пърформанса, визуалните изкуства и спорта борба, която още от Античността служи като техника на дресиране и фабрикуване на индивиди.
Взаимоотношенията между телата излизат от регулацията на "хигиенизирането”. Те произвеждат и съчетават своите сили ... до пълно изтощение.
Премиерата ще бъде на 1 октомври 2011 от 19.30 ч. Следващи представления на 2 и 4 Октомври 2011 от 19.30 ч. Сцена на 4 етаж, Народен театър "Иван Вазов"
Драматургични консултанти : Ангелина Георгиева и Мира Мариянова, Консултант класическа борба: Асен Маджаров, Фотограф: Деница Русева
Пърформансът се осъществява в партньорство с Народен театър „Иван Вазов" и с подкрепата на Гьоте-институт в България и Министерство на Културата.