Ролите на ловците и воюващите в човешкото общество не са толкова стриктно разделени по пол, както традиционно смятат антрополози и археолози. През последните години древни обекти по света убедително сочат, че жените също са ловили риба, едър дивеч и са воювали редом с мъжете в продължение на хилядолетия.
И все още го правят.
Екип от изследователи, ръководен от Абигейл Андерсън от Сиатълския университет, разглежда 63 съвременни общества в териториите на Северна и Южна Америка, Африка, Австралия, Азия и Океанския регион. Близо 80% от тези общества показват данни за женски лов в етнографски доклади от последните 100 години.
Източник: iStock
Те ясно документират, че е жени са преследвали дивеч умишлено, а не просто са убивали животно при удобен случай. Сред обществата, в които ловът е бил основният източник на храна, жените са участвали активно в лова в 100% от случаите. Те дори често са водели със себе си децата още от най-ранна възраст - нещо, което по никакъв начин не е пречело на добрата грижа за тях.
Съдейки по доказателствата, жените са играли важна, но исторически пренебрегвана роля за оцеляването, осигурявайки голяма част от храната, като същевременно са отглеждали следващото поколение. Те дори често са използвали свои собствени уникални стратегии и инструменти за улавяне и убиване на плячка.
Източник: iStock
Оръжията на жените от племето агта във Филипините например са забележително различни от тези на мъжете от същото племе, които обикновено се придържат към лъковете и стрелите. Жените са по-склонни да използват ножове и да ловуват в екипи през деня, а не само през нощта, както много от представителите на силния пол.
Жените са и много по-гъвкави по отношение на ловните стратегии, отбелязват изследователите. Те ловуват с различни партньори - съпрузи, други жени, деца, животни. За разлика от тях мъжете ловуват предимно сами или придружени от куче.
Източник: iStock
Жените ловци също така показват специализация по отношение на плячката, към която се насочват. В обществото на тиви в Австралия те улавят предимно малки животни, докато мъжете се насочват към по-големи. В същото време в обществото мацес в перуанска Амазония жените са специализирани в лова на едър дивеч с пръчки и мачете.
Основната причина случаи тези факти да бъдат пренебрегнати е свързана с научните пристрастия. Поради съвременните стереотипи за пола, археолозите често приемат, че човешките останки, намерени в близост до викингски оръжия, са мъжки. Скорошни анализи обаче установяват, че това не винаги е така. Възможно е да са съществували и жени войни, макар и в по-малък брой.
"Пристрастията на изследователите оформят научната интерпретация на данните", пишат Андерсен и колегите ѝ.
А по всичко изглежда, че жените са "жонглирали" с ролята на ловци, събирачи, рибари и майки винаги, от самото начало на човешката история, пише Science Alert.