Смартфонът е неизменна част от ежедневието ни, но освен голямо удобство, употребата му крие и немалки рискове. Хакерите стават все по-изобретателни и при невнимание от наша страна може да се окаже, че са успели да се доберат до важна за нас информация, а защо не и до банковата ни сметка. За да избегнем подобен нежелан сценарий, има няколко важни правила, които трябва да спазваме.

Хакерите, паролите и кои са тези, които да не използваме

Паролите, които хакерите най-често пробиват

Малко повече въображение, за да не страдаме после

Със сигурност знаем, че никога не бива да отваряме подозрителни линкове, особено когато са ни изпратени от непознати номера. Не бива и да даваме данните на банковата си карта, освен ако не сме убедени в защитата и достоверността на сайта, който ни ги изисква. 

За наше спокойствие трябва да избягваме да се свързваме към публични Wi-Fi мрежи, за да не станем жертва на хакери. Препоръчително е и винаги, когато не ни е необходимо, да изключваме местоположението на смартфона, както и Bluetooth свързаността. А зареждането на устройството трябва да става само с оригинален кабел и да не използваме зарядните станции на публични места.

Снимка 668076

Източник: iStock

Сега експертите от американската Агенция за национална сигурност дават и още една важна препоръка на всички потребители на iPhone и Android телефони. Те съветват да ги рестартираме поне веднъж седмично като превантивна мярка срещу евентуална хакерска намеса. С включване и изключване на устройството бихме могли да прекратим връзката му с друго или с недоброжелателен софтуер, за която дори и не предполагаме, пише Independent.

Polar ID - ще бъде ли лицевото разпознаване на Android по-добро от Face ID на Apple

Кога и Android ще има ефективно лицево разпознаване

И с какво ще се различава от Face ID

След останалите препоръки на агенцията за безопасна работа със смартфона са използването на силни пароли, които да не са едни и същи на няколко места, инсталирането на минимален брой приложения и своевременната актуализация на софтуера при наличието на нова версия, която почти винаги идва и с подобрения в сигурността.