Когато пътуваме с кола в планината, изкачваме се бързо до висок етаж с асансьор или летим със самолет, ушите ни заглъхват. Това се случва, тъй като средното ни ухо, с което граничи нашето тъпанче, представлява кухина, изпълнена с въздух и свързана чрез специална тръбичка със задната част на носа и гърлото ни.

Тя се нарича Евстахиева тръба и е с широчината на молив. Нейната функция се изразява в това да доставя ново количество въздух до междинното ухо и да изравнява налягането от двете страни на тъпанчевата мембрана.

Снимка 424879

Източник: iStock

Когато се изкачваме или слизаме твърде бързо, атмосферното налягане и това вътре в ухото става различно, получава се вакуум и тъпанчето ни се разтяга, понякога дори болезнено. Затова е необходимо да изравним наляганията като отворим Евстахиевите си тръби.

А това става при преглъщане и прозяване. При всяко преглъщане се чува лек пукащ звук, защото малко въздушно мехурче е достигнало да средното ни ухо.

По време на път е препоръчително да дъвчем дъвка или да смучем ментови бонбони, тъй като тези дейности стимулират отделянето на слюнка и ни карат да преглъщаме по-често, изравнявайки налягането в ушите си с атмосферното.

Снимка 424878

Източник: iStock

Още по-чувствителни са бебетата, тъй като техни тръбички са много малки. Това е причината те обичайно да се разплакват при приземяване и излитане със самолет. Но бебетата не знаят как да се справят с проблема, затова от помощ е смученето на биберон или храненето с шише.

Друг метод за предотвратяване на заглъхването може да бъде приемът на деконгестанти под формата на капки, спрей за нос или хапчета. Тези лекарства отбъбват лигавицата, но е важно да се консултираме с лекар преди да ги приемаме. Особено ако досега не сме го правили.