Колкото да не спират да ни изненадват с иновативните си функции, новите модели смартфони продължават да имат проблема на по-старите - батерията им рядко издържа повече от ден при усилено ползване на всички екстри, които ни се предлагат. Досега сякаш не е открито ефективно решение на този проблем, но една китайска компания е на път да промени играта. 

Garmin Instict 2X Solar и 2X Tactical Edition - всичко за смарт часовниците с “безкрайна батерия”

Смарт часовниците с “безкрайна батерия”

Здрави, способни и надеждни

Китайската стартъп компания Betavolt представи своята батерия, за която се твърди, че генерира достатъчно електричество, за да не се нуждае от зареждане цели 50 години. Това е и първата в света батерия с ядрена технология.

Тя е като умалена версия на ядрена централа, при която 63 ядрени изотопа са поместен на модул с размери, по-малки от монета. Работи на принципа на преобразуване на енергията от разлагащи се изотопи в електричество. Това е метод, използван още през ХХ век, но никога досега в подобни миниатюрни размери.

От Betavolt твърдят, че батерията им на този етап може да доставя 100 микровата мощност и 3 волта електричество. А плановете са до 2025 г. да направят подобрения, с които енергията да достигне до 1 ват. Малките размери позволят където е необходимо да се използват няколко батерии в комплект, за да се осигури по-голяма мощност.

Друго голямо предимство, което се изтъква, е, че батерията е със структура от няколко пласта, което я прави устойчива на запалване, удари и други влияния. Освен това може да функционира ефективно при температури от -60 до +120 градуса.

От компанията поясняват, че ядрената им батерия вече е преминала успешно през различни тестове и скоро ще бъде готова за масова употреба и използване в потребителски устройства като смартфони и дронове. Освен това се смята, че технологията може да бъде от голяма полза в сфери като космонавтиката и медицинското оборудване, обяснява Idependent.

Betavolt обясняват и че батерията им е напълно безопасна за употреба, няма никакво външно излъчване и е подходяща дори за медицински устройства като пейсмейкъри и други, които се поставят в човешкото тяло.

Освен за хората, тя е безопасна и за околната среда. "След периода на разпадане 63-те изотопа се превръщат в стабилен изотоп на медта, който е нерадиоактивен и не представлява заплаха или замърсяване", обясняват още те.

Titan Silicon или новата батерия за електромобили, която ще задвижва Mercedes EQG, е пусната в производство

Иновативната батерия, която ще удължи пробега на електромобилите

Повече пробег и по-бързо зареждане

Ако всичко това се окаже истина, Китай ще мине крачка напред в още една технологична сфера. Стремежът към превръщането на ядрените батерии в миниатюрни и комерсиални устройства е част от петгодишния план за 2021-2025 г., целящ да укрепи икономиката на страната. Междувременно изследователски институти в САЩ и Европа също работят върху развитието на технологията.