Една световна криза, с която човечеството се бори в продължение на повече от две години, още не е приключила, но ето че започна нова. Както с всичко, което се случва напоследък, и информацията за войната в Украйна се споделя за секунди.
Снимки, видеоклипове и новини се публикуват и споделят в различни платформи, и социални медии по-бързо, отколкото може да се проверят доколко са достоверни.
Затова от MIT Technology Review напомнят да сме внимателни с това, което споделяме, за да не станем източник на фейк новини. "Вредната пропаганда и дезинформацията често са споделяни неволно, когато хората се сблъскат с извънредни новини и взаимодействат с "вирусни" публикации за някое ужасно събитие", пишат от медията.
Източник: iStock
Бъдете внимателни
Това, което правим онлайн, има значение. "Хората често си мислят, че защото не са инфлуенсъри, политици или журналисти, поведението им онлайн не е толкова важно", казва професорът по комуникации към Университета в Сиракюз Уитни Филипс. Не е така - да споделим съмнителна информация дори с малък кръг близки и приятели може да доведе до по-голямото й разпространение.
По-кротко със споделянето
Виждаме шокираща, извънредна, неочаквана публикация във Facebook/Twitter/TikTok/Instagram. Първата ни реакция е да я споделим и коментираме. Тук експертите съветвам да се спрем: "Спрете за момент. Проверете източника. Потърсете потвърждение на информацията. Проследете твърдения, цитати и публикации до оригиналния им контекст", казва експертът по дигитална грамотност Майк Кофилд. Съществува напълно естественият човешки импулс да си първият човек в групата, който е видял и първи споделил информацията, допълва той. Това обаче не може да ни оправдае да разпространяваме фейк нюз.
Как да проверим дали един профил, независимо в коя социална медия, може да е недостоверен?
Horribly sad to see news of what’s unfolding in Ukraine. Standing in solidarity with Ukrainians here and there. As we turn to social media for information, let’s be extra careful that we don’t become unwitting agents in the spread of disinformation. Go slow. Vet your sources.
— Kate Starbird (@katestarbird) February 24, 2022
Вероятно е такъв, ако е нов (създаден в последните седмици и месеци), има малко последователи, публикациите му са концентрирани върху една-единствена. Показателно е и какво точно е публикувано на него в последно време. Винаги, когато нещо ни усъмни, по-добре да не го препубликуваме. Българският сайт за проверка на фалшиви новини е https://factcheck.bg/