Една световна криза, с която човечеството се бори в продължение на повече от две години, още не е приключила, но ето че започна нова. Както с всичко, което се случва напоследък, и информацията за войната в Украйна се споделя за секунди.

Снимки, видеоклипове и новини се публикуват и споделят в различни платформи, и социални медии по-бързо, отколкото може да се проверят доколко са достоверни.

Затова от MIT Technology Review напомнят да сме внимателни с това, което споделяме, за да не станем източник на фейк новини. "Вредната пропаганда и дезинформацията често са споделяни неволно, когато хората се сблъскат с извънредни новини и взаимодействат с "вирусни" публикации за някое ужасно събитие", пишат от медията.

Снимка 305997

Източник: iStock

Бъдете внимателни

Това, което правим онлайн, има значение. "Хората често си мислят, че защото не са инфлуенсъри, политици или журналисти, поведението им онлайн не е толкова важно", казва професорът по комуникации към Университета в Сиракюз Уитни Филипс. Не е така - да споделим съмнителна информация дори с малък кръг близки и приятели може да доведе до по-голямото й разпространение.

По-кротко със споделянето

Виждаме шокираща, извънредна, неочаквана публикация във Facebook/Twitter/TikTok/Instagram. Първата ни реакция е да я споделим и коментираме. Тук експертите съветвам да се спрем: "Спрете за момент. Проверете източника. Потърсете потвърждение на информацията. Проследете твърдения, цитати и публикации до оригиналния им контекст", казва експертът по дигитална грамотност Майк Кофилд. Съществува напълно естественият човешки импулс да си първият човек в групата, който е видял и първи споделил информацията, допълва той. Това обаче не може да ни оправдае да разпространяваме фейк нюз.

Как да проверим дали един профил, независимо в коя социална медия, може да е недостоверен?

Вероятно е такъв, ако е нов (създаден в последните седмици и месеци), има малко последователи, публикациите му са концентрирани върху една-единствена. Показателно е и какво точно е публикувано на него в последно време. Винаги, когато нещо ни усъмни, по-добре да не го препубликуваме. Българският сайт за проверка на фалшиви новини е https://factcheck.bg/