Откакто милиардерът Илон Мъск обяви намерението си да закупи Twitter, социалната мрежа се превърна в една от най-дискутираните теми онлайн.
Тази седмица ситуацията около платформата стана още по-заплетена, след като Washington Post и CNN публикуваха скандален доклад, идващ директно от бившия шеф на сигурността в Twitter Питър Затко.
Документът разкрива всевъзможни нечисти практики в компанията, които определят Twitter като заплаха за националната сигурност на САЩ.
Източник: iStock
В доклада си Затко споделя, че в компанията цари пълен хаос и повече от половината й служители имат достъп до важни за сигурността на потребителските данни системи.
Нещо повече - става ясно, че поне един от служителите на Twitter всъщност е служител и на една от големите агенции за разузнаване на САЩ, но не се уточнява коя.
Затко също така твърди, че СЕО-то на компанията Параг Агравал му е казал, че Twitter трябва да се съобрази с изискванията за цензуриране и наблюдение на потребители, спуснати директно от правителството на Русия.
Източник: iStock
Това, само по себе си, е достатъчно, за да превърне Twitter в заплаха за националната сигурност на Америка, смята Затко.
От документа научаваме, че Twitter се “радва” на ненормално много пробиви в системите си - по един всяка седмица, и компанията така и никога не е спазвала изискванията на Федералната търговска комисия.
Както можем да се досетим, един от главните печеливши от настоящите разкрития е самият Илон Мъск.
Източник: GettyImages
През октомври милиардерът и Twitter ще се изправят в съда, за да разрешат казуса с броя на фалшиви акаунти в социалната мрежа, който се оказа ябълката на раздора в сделката за придобиването на компанията.
Желанието на Мъск това число да бъде споделено преди плащането на главозамайващата сума от над 40 млрд. долара бе отхвърлено от Twitter, след което пък Мъск оттегли предложението си за придобиване.
Вследствие на това Twitter заведе дело срещу шефа на Tesla, но сега изглежда, че компанията ще има да доказва пред съда доста повече от броя на ботовете в мрежата си.