Телефонът ни е най-мръсното нещо, до което ръцете ни ще се докоснат днес. Дори седалката на тоалетната чиния има по-малко бактерии. А различни изследвания доказват, че по повърхността на голямо процент от апаратите, без които не можем, най-обезпокоявано си живее и бактерията ешерихия коли, която може да доведе до сериозни здравословни проблеми.

Защо да не зареждаме телефона си с поставен калъф

Защо да не зареждаме телефона си с поставен калъф

Детайлът, който е от значение

Именно затова е важно не само редовно да зареждаме смартфона, но и да го почистваме достатъчно често и достатъчно добре, за да не се превърне той в причина за посещение в лекарския кабинет. Особено в моменти, в които циркулират всякакви грипове и вируси. Ето какво ни е необходимо и колко често е добре да повтаряме процедурата.

Според американския микробиолог Чарлз Герба, както измиваме ръцете си след всяко излизане навън, така трябва да почистваме и телефона си. Това разбира се е оптималният вариант, за който обаче надали ще имаме нерви и достатъчно време. Затова и по веднъж на ден да го правим, пак е за предпочитане, отколкото по-рядко.

Снимка 648886

Източник: iStock

Първата стъпка в почистването е премахването на калъфа на телефона - да, микробите могат и под него да се крият. Взимаме леко навлажнена микрофибърна кърпа и внимателно избърсваме всеки милиметър както от дисплея, така и от корпуса. 

За да премахнем голяма част от тези над 10 хиляди вида бактерии, които най-вероятно си живеят върху нашия смартфон, трябва да използваме по-тежка артилерия. Като например дезинфекциращи кърпички или памучен тампон и дезинфектант.

Снимка 648884

Източник: iStock

Старателно първо почистваме по-труднодостъпните места - копчетата или около жаковете например. Отново сме премахнали калъфа и го измиваме първо с топла вода, а след това и с дезинфекциращия продукт. Подсушаваме всичко с микрофибърна кърпа, за да не останат неприятни следи.

За да избегнем повреди на устройството е важно да внимаваме дезинфектантът да не попадне вътре в отворите, както и да попиваме излишната течност след почистване. Също така е препоръчително телефонът да е изключен, докато го почистваме, и да включим чак след като е напълно изсъхнал.

Самолетният режим и помагали ли наистина той за по-бързото зареждане на телефона

Верен ли е митът за бързо зареждане със “самолетен режим”

Ще се ускори ли процесът

Докато мокрите кърпички с алкохол могат да се използват за външно почистване на всички смартфони, не същото може да се каже за дезинфектантите за ръце. Те често съдържат различни аромати или други добавки, затова не са препоръчителни за целта. Трябва да избягваме и използването на домакински препарати като тези за стъкло например, както и на чист спирт с цел дезинфекция, поясняват от Reader's Digest.