Разположен в центъра на Северния остров на Нова Зеландия, град Таупо се намира в сянката на заснежените върхове на националния парк Тонгариро. Наскоро крайезерният град с 40 000 души население се превърна в една от най-популярните туристически дестинации в Нова Зеландия, тъй като туристи, ловци на пъстърва, любители на водните спортове и търсачи на адреналин все по-често започнаха да го преоткриват като желана дестинация.
Името на този спретнат град идва от езерото с размерите на Сингапур, с което граничи. Простиращо се на площ от 623 квадратни километра и 160 метра дълбочина с няколко магмени камери, потопени в основата му, езерото Таупо е не само най-голямото в Нова Зеландия, но и невероятно активна геотермална гореща точка.
Всяко лято туристите се тълпят, за да се изкъпят в бълбукащите горещи извори и да плават през изумруденозелените му води. И все пак, езерото е кратер на гигантски супервулкан и в дълбините му се крие тревожната история на това живописно чудо.
Източник: iStock
Водите на езерото се намират в праисторическа калдера - (термин, идващ от испанската дума за "котел" или "врящ котел"), образувана по време на последното суперизригване на Земята, изригването Оруануи, преди 25 400 години.
Източник: iStock
Когато магмата се освобождава от супервулкан (дефиниран като изхвърлил поне 1000 кубични километра материал при едно изригване) в случай като изригването Оруануи, изчерпаните магмени отвори се срутват, земната повърхност потъва и пейзажът се променя трайно в калдера. През последните 12 000 години вулканът Таупо е бил активен 25 пъти.
Източник: iStock
Последното изригване на вулкана, което се е случило около 250 г. сл. Хр., е една от най-големите регистрирани експлозии в историята и най-голямата през последните 5000 години.
Според изследователските институти на Нова Зеландия, експлозията е покрила райони на повече от 100 километра с пирокластичен поток. Днес супервулканът Таупо остава активен и за момента имаме около 800 години закъснение за следващото му изригване, но с каква сила ще се случи това, все още не може да се предвиди, пише BBC.