Още през 1799 г. френски войници се натъкват на 760-килограмовата каменна плоча, която днес познаваме като Розетски камък.
Едва две години по-късно обаче британците необезпокоявано си я приватизират, след като побеждават французите в Египет. Обратно във Франция, и по-точно в парижкия Лувър, той се връща през 1972 г., но за кратко, а по време на Втората световна война също е бил местен, за да бъде предпазен.
Че е толкова ценен Розетският камък изобщо не е случайно. Именно той е ключът, с който човечеството успява да разшифрова мистериозния йероглифен шрифт. Сега, вече над 200 години след откриването му, на Розетския камък му предстоят нови срещи с хора от цял свят, но на ново място. През последните 18 години той не бе местен, откакто тогава бе монтиран в Египетската скулптурна галерия. Досега.
Източник: iStock
Древната находка вече се намира в Британския музей в Лондон, по случай отпразнуването на 200 години от декодирането на йероглифите. За събитието ще бъде открита изложба, част от която ще е именно Розетският камък.
Изложбата Hieroglyphs: Unlocking Ancient Egypt ("Йероглифи: Отключване на Древен Египет") ще събере повече от 240 обекта, всички от които значими за разшифроването на йероглифите. Сред тях освен Розетския камък, както вече споменахме, ще бъдат и 3000-годишен папирусов свитък, погребален текст и голям саркофаг от черен гранит, известен като "омагьосания басейн", който е покрит с йероглифи от около 600 г. пр.н.е.
По идеята за изложбата кураторът ѝ Илона Регулски е започнала да работи още през 2019 г. и изтъква участието на Розетския камък в нея като решаващо, предвид значението му за дешифрирането на йероглифите, пише Tatler.
"Нямаше да можем наистина да разкажем историята на дешифрирането на йероглифите без Розетския камък, затова решихме, че ще има добро място в изложбата", споделя тя пред Evening Standard.