Наградата "Прицкер" е еквивалентът на Нобел за постижения в областта на архитектурата. Присъжда се само на действащи архитекти, които имат принос за развитието на сферата, както и за подобряването на обществените пространства.
Тазгодишният на "Прицкер" стана Рикен Ямамамото, който е 53-ият лауреат на наградата, както и деветият поред японски архитект, който я получава. А изборът му е продиктуван от факта, че сградите му поощряват сближаването на хората в общността.
"Настоящият архитектурен подход набляга на неприкосновеността на личния живот, като отрича необходимостта от обществени взаимоотношения. Все пак можем да уважаваме свободата на всеки индивид, докато живеем заедно в архитектурно пространство като република, насърчавайки хармонията между културите и различните фази в живота", казва Ямамото пред Dezeen.
Източник: Riken Yamamoto & Field Shop / Pritzker Architecture Prize
Жилищни сгради Jian Wai SOHO
През кариерата си, която се простира в рамките на пет десетилетия, японецът е проектирал частни домове, големи жилищни сгради, училища, университети, обществени постройки и дори пожарна. Характерно за сградите му са наличието на тераси и много общи пространства, които да насърчават комуникацията между хората.
Източник: Tomio Ohashi / Pritzker Architecture Prize
Музей на изкуствата Yokosuka
Точно това подчертава и председателят на журито на наградите "Прицкер" Алехандро Аравена, самият той носител на наградата през 2016 г.: "Като размива границата между лично и публично, Ямамото допринася позитивно на общността."
Източник: Tomio Ohashi / Pritzker Architecture Prize
Вила Yamakawa
"Едно от нещата, от които се нуждаем най-много в градовете на бъдещето, е чрез архитектура да създадем условия, които умножават възможностите хората да се събират и да общуват", казва още Аравена за Рикен Ямамото.