Живеем в епоха, в която следваме максимата, че "колкото повече, толкова по-добре" - повече храна, повече напитки, повече дрехи, повече пари и т.н. Дори и с най-простите неща в живота, като прането на дрехите, естествено е да се заключи, че повече е по-добре. Но повече перилен препарат не означава непременно по-чисти дрехи.

Макар и да изглежда логично, според различни експерти по прането това, всъщност, е точно обратното.

От една страна, използването на прекалено много перилен препарат може да създаде повече проблеми, включително петна върху дрехите, лоша миризма, оставена в пералната машина от неизплакнати остатъци, и т.н.

От друга страна, се стига и до увеличено износване на помпата и моторът на пералната, причинено от пяната, която действа като спирачка. Това създава и необходимост от по-голяма енергия за измиване на дрехите, защото машината автоматично добавя допълнителни изплаквания и паузи, за да премахне излишната пяна.

Снимка 413396

Източник: iStock

С толкова много проблеми, които са потенциално причинени от прекомерно много препарат, как тогава да се уверим, че не прекаляваме?

Според Reader's Digest първо трябва да разберем трите фактора, които определят ефективността на почистването в прането, а именно топлинна енергия (температура на водата), механична енергия (разбъркването) и химическа енергия (осигурена от перилния препарат и добавките за пране).

Задължително трябва да проверим и инструкциите на бутилката или кутията на перилния препарат, които обикновено показват минималното количество, необходимо за среден товар дрехи, изплакващо се във вода с по-ниски нива на твърдост. След като знаем минималното количество, можем да добавим още, ако имаме дрехи, които са повече от средния товар, или ако имаме по-силно замърсено пране.

Възможно ли е компаниите за перилни препарати да ни казват да използваме твърде много перилен препарат? Може би. Ако следваме указанията на опаковката и все още намираме огромни количества пяна при цикъла на пране, това е добър индикатор, че ползваме твърде много перилен препарат. 

Снимка 413398

Източник: iStock

Не бива и да изсипваме перилен препарат директно от бутилката в пералната машина без измерване, защото по този начин е почти сигурно, че използваме или твърде много, или твърде малко.