Първата в света ваксина за медоносни пчели е одобрена в САЩ, предназначена да защити тези полезни същества от болестта на американския гнилец, причинена от бактерията Paenibacillus larvae.
Ваксината, която наскоро получи одобрение от Министерството на земеделието на САЩ, е разработена от американската биотехнологична компания Dalan Animal Health. Вместо инжектиране на отделните пчели с инжекция, което без съмнение би се оказало проблемно, ваксината идва под формата на мъртви бактерии, които се смесват с храната, консумирана от пчелите работнички.
След това ваксината се усвоява и прехвърля към жлезите, които произвеждат пчелно млечице, богатият на хранителни вещества секрет, който се дава на майките. Кралицата поглъща плетеното желе и фрагменти от ваксината се прехвърлят в нейните яйчници и развиващите се яйца. След като са изложени на неактивните бактерии, развиващите се ларви излизат от яйцата си с имунитет срещу американския гнилец.
Източник: iStock
Американският гнилец може да бъде катастрофален за кошерите на пчелите. Това е заразна болест на пчелното пило, причинявана от спорообразуващ микроорганизъм, който е изключително устойчив във външната среда (мед,восък,пчелен клей и др.), в условията на която може да преживее десетилетия. Патогенен е за ларвите, за пчелите-работнички, търтеите и пчелните майки. Възрастните индивиди в пчелното семейство не боледуват. Всички породи пчели са възприемчиви към инфекцията.
Американският гнилец е и изключително устойчив на екстремни климатични условия и много химикали, които биха убили други бактерии. След като болестта навлезе в кошера, тя убива младите ларви, които са най-уязвими към инфекцията. След това мъртвите ларви изтръгват спори, които се разпространят в останалите кошери, помитайки останалата част от колонията. Тежките инфекции могат сериозно да отслабят колонията и да унищожат целия кошер.
Преди ваксината на Dalan не е имало безопасно и устойчиво решение за превенция на това заболяване. Сега, благодарение на неотдавнашното одобрение от Министерството на земеделието на САЩ, търговските пчелари ще могат да използват ваксината върху своите кошери.
Източник: iStock
Технологията не включва генетично модифицирани организми и може да се използва в органичното земеделие. Освен меда, на пчелите се разчита и за опрашване на храната. Според Администрацията по храните и лекарствата на Съединените щати около една трета от храната, консумирана в страната, идва от култури, опрашени от медоносни пчели.
Ето защо глобалният спад на пчелите и другите опрашващи видове е толкова обезпокоителен. Има много двигатели зад този колапс - от изменението на климата и унищожаването на местообитанията до прекомерната употреба на пестициди. Но и болести като гнилеца са сред основните фактори, отбелязват от IFL Science.