Като повечето туристи, и ние си представяме Града на любовта като едно от най-прекрасните места на планетата. Почти всички идеализираме Париж и имаме една романтична нагласа за град с калдъръмени улички, красиви жени, изкуство не само зад музейни стени, но и на всеки ъгъл.

Когато попаднем във френската столица обаче в много случаи преживяваме културен шок, защото разбираме, че Градът на любовта не е това, за което сме го мислили.

Сблъскваме се с груби таксиметрови шофьори, изнервени сервитьори, които крещят на клиентите, защото не говорят перфектен френски, мръсотия, просяци и още хиляди негативи. Именно това разминаване между красивите представи и разочароващата реалност в много случаи води до халюцинации, гадене, мания за преследване, потене, познати като Парижки синдром.

Снимка 423926

Източник: iStock

Парижкият синдром за първи път е споменат през 1986 г. и е признат медицински проблем. Парижкият синдром е истинска болест и от нея страдат хора от цял свят, но най-често нейни жертви са японските туристи. Всяка година между 10 и 20 японци, посетили френската столица, трябва да бъдат изпратени обратно за страната си, заради тази диагноза.

Японското посолство в Париж дори има гореща линиям създадена специално за всички, които страдат от такъв културен шок. За тях се осигурява болнично лечение, а при нужда - изпращане на засегнатия до самолета, с лекар придружител.