Чарлз може и постоянно да говори за модернизация на монархията, но това не я прави по-приемлива за определена част от британците. И не само за тях. Коронацията му миналия уикенд беше съпроводена от протести, които минаха под лозунга "Не си мой крал".
Арестите на някои от протестиращите, които искат Великобритания да стане република, само разпалиха гнева на част от британците. "Всички обичаме полицаите - те поне кандидатстват за работата си", коментира един от тях пред Guardian, като има предвид "подарения" пост на Чарлз.
Недоволството спрямо новия крал и монархията въобще не е само във Великобритания. Някои от страните на Общността на нациите, чийто държавен глава е британският крал, също заявиха позицията си.
Източник: GettyImages
Активисти от радикалната партия "Борци за икономическа свобода" в Южна Африка отново призоваха за връщане в страната на диаманта Звездата на Африка - камъкът украсява скиптъра, с който Чарлз беше коронован на 6 май.
Политическият анализатор от Кения Херман Маниора пък казва пред Guardian, че сънародниците му се чувстват отдалечени от краля заради "изтезанията по време на колониализма, потисничеството, арестите, заради убийствата и отчуждението от нашата земя".
Барбадос, който от ноември 2021 г. стана република и премахна британския монарх като свой държавен глава, не ги интересува особено коронацията на Чарлз. Единственото, което страната очаква, е извинение за колониалното си минало.
Ямайка и Сейнт Китс и Невис са други две островни държави, които обмислят премахването на крал Чарлз Трети от управлението си и преминаването към република. Президентът на Сейнт Китс Терънс Дрю призова Великобритания да се извини за търговията с роби. В Ямайка младите хора пък настояват да имат държавен глава, с който да се идентифицират като раса, култура и начин на живот.
Източник: iStock
Дори Австралия намери индиректен начин да заяви, че не е сигурна, че иска да продължи да бъде част от Короната. Операта в Сидни, която е осветявана при всякакви тържествени събития, отказа да отбележи със светлинно шоу коронацията на Чарлз. Премиерът на провинция Нов Южен Уелс, където се намира Сидни, каза, че е искал да спести разходите за осветлението на австралийците. И че предпочита операта да свети за австралийски поводи.