Mалък метеор с диаметър около един метър изгоря над остров Лузон във Филипините преди няколко дни. Небесното шоу не само беше видяно от много хора, но и беше заснето. Астероид 2024 RW1 беше наблюдаван преди да се сблъска със Земята, което означава, че времето и мястото на сблъсъка могат действително да бъдат предвидени.

Обектът е открит около 11 часа преди удара от наблюдателя на Catalina Sky Survey Жаклин Фазекас. Космическата скала не е най-голямата сред деветте астероида, прогнозирани преди удара, но определено е най-бързата. Той лети през атмосферата с 20.8 километра в секунда, горейки ярко, докато се спуска към Филипинско море.

Осмият в историята обект, чието въздействие беше предвидено, падна на Земята в началото на тази година и е най-малкият досега - около половината от размера на 2024 RW. Някои фрагменти от него са намерени извън Берлин, Германия. Оказа се, че това е много рядък метеорит. Седмият записан обект е видян в Западна Европа почти година преди това.

През последното десетилетие подходите към планетарната защита правят значителен скок напред. Данните от наблюдения с телескоп могат да бъдат приложени бързо до алгоритми, които да предскажат вероятностите за удар, както в деветте случая, които имахме досега. За щастие всички тези събития са били незначителни, малки камъни, които са създали ярка огнена топка и са оставили няколко метеорити след себе си. Все пак това показва, че трябва да можем да забележим нещо по-голямо, стига да търсим.

През февруари 2013 г. скандалният Челябински метеор изгоря над Русия. Ударната вълна от сблъсъка причини големи щети и 1613 наранявания, за щастие нито едно от тях не е фатално. Тази космическа скала беше много по-голяма - по-скоро с размерите на къща в сравнение с този камък, но способността да се предвиди дали даден район е изложен на риск може в бъдеще да спаси безброй животи, пише IFL Science.

Един ден може дори да успеем да спрем по-големи астероиди, преди изобщо да стигнат до тук. Преди две години мисията DART на НАСА показа, че имаме способността да променим орбитата на астероид, но за да го направим, се нуждаем от възможно най-много предупреждения. Затова и постоянната бдителност и специалните обсерватории остават ключови. Можем да считаме това за още една победа за Земята срещу потенциално опасни космически скали.