Въпреки че до настъпването на астрономическата зима има още три седмици, температурите навън падат все по-надолу. А тази година есента сякаш се изниза толкова неусетно, колкото и лятото принципно обича го да прави.
Оказва се, че всъщност красивият преходен сезон не е това, което беше. Според ново проучване на американски учени, климатичните промени и глобалното затопляне са оказали своя ефект върху есента. По-високите температури продължават по-дълго, есента е по-къса, а листата на дърветата опадат по-бързо - така най-лесно може да се обобщи това влияние.
Последната промяна не е никак за подценяване, защото дърветата са тези, които улавят въглеродния диоксид и по този начин оказват влияние върху парниковия ефект и климатичните промени. А по-ранното опадане на листата значи по-малко уловени вредни емисии.
Източник: iStock
Все още няма конкретна оценка за това какви са загубите за природата, но учените смятат, че може да говорим и за милион тона въглероден диоксид повече на година, което надхвърля годишните емисии на Германия.
Учените установяват още, че температурата, продължителността на деня и количество уловен за сезона въглероден диоксид са факторите, от които дървото разбира кога вече не са му необходими листа.
Източник: iStock
Ефектът се оприличава на този при преял човек, който просто не може да погълне нищо вече. А когато дървото се пренасити с въглероден диоксид, листата му опадват. Това, от своя страна, значи, че неговата производителност до този момент е по-висока, както и вредните газове, с които трябва да се справят, предава Guardian.
Прогнозите на учените са, че с тези темпове на глобалното затопляне към края на века есента може да стане едва две-три седмици. В тях листата на дърветата ще пожълтяват и опадат. Всички тези изводи са на базата на наблюдения на 430 хиляди дървета на 3800 места в Централна Европа от 1948 до 2015 г.