Гел лакът е не само красив, но и предпочитан заради дълготрайността му. Но има един не особено приятен момент, какъвто е неговото премахване. Обикновено процесът на отстраняване му е труден и за целта човек трябва да прибегне до услугите на професионалист.

Лакът за нокти и начините, по които може да разберем, че вече не е годен за употреба

Как да разберем, че лакът за нокти вече не е годен за употреба

Освен посочения срок на годност

Но вероятно всеки, поне веднъж се е опитвал, да премахне този тип лак в домашни условия. И изглежда, че най-лесният начин е просто да го отлепим.

Оказва се, обаче, че това може да бъде много по-вредно за ноктите, отколкото си мислим. Тъй като лакът създава много добро сцепление между основния слой и самия нокът и когато го отлепяме, на практика откъсваме горния слой на нокътя си. Освен болка, това може да доведе до пукнатини или отвори, които пък са предпоставка за развитие на бактерии.

Все пак има начини, чрез които можете да премахнем правилно лакът и в домашни условия - стига да имаме под ръка подходящите инструменти. Те включват: пила за нокти, преса за кожички, памучни тампони, алуминиево фолио, лакочистител с ацетон, масло за кожички.

Снимка 622235

Източник: iStock

Стъпка 1: грижа за кожата около нокътя

Ацетонът, съдържащ се в лакочистителят, може да бъде агресивен към кожата около ноктите. Затова е добре внимателно да ги избутаме или дори да изрежем мъртвата кожа. След което може да нанесем олио или омекотител за кожички.

Стъпка 2: изпиляване

Пиленето на ноктите, преди да ги накиснем в лакочистител, ще гарантира, че ацетонът ще може да разруши гел лака. Към процедурата трябва да подходим внимателно и да спрем, когато цветът вече не е бял - т.е. стигнали сме до естетствения нюанс на нокътя.

Снимка 622234

Източник: iStock

Стъпка 3: накисване

За съжаление, щадящият лакочистител няма да подейства на гел маникюра. Вместо това ще ни е необходим такъв на ацетонова онова или попиващ лакочистител, специално предназначен за гел нокти.

Има два начина да подходим към тази стъпка. Единият е да потопим ноктите в купа с ацетон за петнадесет до двадесет минути. А вторият е, поставянето на напоен в разтвора памучен тампон върху всеки нокът, запечатан с парче алуминиево фолио.

Снимка 622236

Източник: iStock

Стъпка 4: изглаждане и оформяне

След като боята е премахната напълно, може да оформим ноктите по начина, по който желаем. Добре е да използваме стъклена пила, а не такава с грапавини.

Стъпка 5: хидратиране

Това е важна стъпка, за възстановяване и запазване здравината на нокътя. Може да използваме растително масло или дори такова за кожички - за подхранване на естествената нокътна плочка. Всъщност употребата им е добре да се превърне в рутина.

Морският маникюр - най-актуалният в момента

Най-актуалният маникюр в момента

Все пак идва лято

И ако забележим, че ноктите са значително увредени, добре е да се откажем от маникюра за известно време. Лесно чупещите се нокти и вдлъбнатините са показател, че не е безопасно да се извършват каквито и да е манипулации. Препоръчително да изчакаме три до четири седмици, за да позволим на ноктите да заздравеят, съветват от Women's Health.