Милиони жители по света са затворени в домовете си и ще прекарат идните седмици в опити да не полудеят - кой от страх и паника, кой от невъзможност да свикне с условията, наподобяващи домашен арест.
В тези седмици, дано не и месеци, интернет ще е основният отдушник за вълненията и емоциите ни, както и главен метод за разсейване и прекарване на дните у дома.
Някои онлайн издания вече започнаха да спекулират, че не е изключено засиленото домашно потребление на интернет да срине мрежата и да остави много хора без връзка със света, въпреки че индикации за подобна опасност няма.
Източник: iStock
Докато някои си представят интернет като дигитален облак над нас, който може да се претовари, други залагат на по-реалистични прогнози и дискутират какъв е шансът интернет да спре заради неочаквана повреда в устройствата, доставящи сигнала.
В момента 99.5% от трансокеанския сигнал разчита на 380 кабела, потопени дълбоко в океана. Те са връзката между сървърите на Google, Microsoft, Amazon и т.н., на която разчитат милиони хора по света.
Източник: iStock
Япония например получава интернета си от 26 такива кабела, Великобритания от четири, докато САЩ разполагат с цели 91.
В същото време около 19 страни по света, най-големите от които са Казахстан, Азербейджан, Того и Сиера Леоне, разчитат колективно на само един кабел.
Източник: iStock
Това са около 450 милиона души, чийто достъп до интернет буквално виси на една нишка, макар и оптична.
Въпросът е колко трудно (или лесно) е някой от проводниците да бъде прекъснат.
Веднага се сещаме за една дама от Грузия, която си спечели титлата на "хакер с лопата", която през 2011 г., докато копаела да търси мед, случайно прекъснала кабел, който снабдява Армения с интернет. За пет часа цялата страна е останала без връзка с мрежата.
През 2018 г. пък цяла Мавритания остана без интернет, след като подводен кабел се заплете в рибарска мрежа и бе скъсан.
По данни на Telegeography всяка година се случват по около 100 подобни инцидента. Дори не искаме да се представяме какъв хаос ще настане, ако статистиката се прояви в контекста на настоящата глобална ситуация.