Щастието е относително понятие и трудно може да се изведе конкретна дефиниция за него, защото е свързано и с нашето вътрешно усещане. Седмият Световен доклад за щастието е вече на лице и тази година акцентът е не само върху това доколко щастливи са жителите на дадена страна, но и какво влияние върху общността като цяло оказват информационните технологии, управлението и социалните норми.
Взаимодействието между хората, независимо дали на работното място, у дома или на обществени места, също има своя ефект върху тяхното щастие. Затова и миналата година се обърна по-голямо внимание на миграцията, която в една или друга степен затруднява това общуване.
Източник: iStock
Освен взаимодействието в обществото, класацията взема предвид шест основни признака, по които измерва щастието - приходи, свобода, доверие, социална подкрепа, щедрост, продължителност на живота.
В страните на челните позиции всички тези критерии са оценени високо, като към тях се прибавя и емоционалната удовлетвореност на хората, която е усещането за щастие. Така, след дълги проучвания, се извежда новият топ на най-щастливите страни в света. Изненадващо или не, те са почти изцяло в Европа.
За втора поредна година Финландия е определена за най-щастливата страна в света от World Happiness Report. И щастливи са не само местните, но и всички, дошли да живеят в тази скандинавска държава. Дания, Норвегия, Исландия и Холандия запълват тазгодишния топ 5.
Източник: iStock
Хелзинки, Финландия
И логичното питане как така в скандинавските страни са толкова щастливи отново получава своя логичен отговор. Жителите им плащат високи данъци и такси, но и получават много в замяна, имат доверие в правителството, чувстват се подсигурени, живеят свободно и се грижат един за друг, щедри са.
Според изследването на организацията, поне половината финландци редовно даряват пари за благотворителност. Много от тях се подвизават и като доброволци в различни каузи, за да подкрепят другите, които имат нужда от тяхната помощ.
Освен това, в скандинавските страни има свободен достъп до здравеопазване и високо ниво на медицинските услуги. А това логично води и до по-дълга продължителност на живота. Равенство между половете, добра образователна система и лесен достъп до природата са други плюсове на страните в топ 5.
Източник: iStock
Швейцария, Швеция, Нова Зеландия, Канада и Австрия пък запълват следващите пет места в класацията, в която няма особени изменения от миналата година. Случилата се наскоро стрелба в джамии в Нова Зеландия показва, че и в тези страни има случаи на насилие, но отговорът на подобни актове е това, което успява да го пребори - единственото и подкрепата.
Така отново на преден план излиза идеята, че за да сме щастливи, трябва да сме единни. Свързаността между общностите и приемането на различията е един от основните показатели, че дадено общество е щастливо, предава CNN.