Атанасовското езеро е част от комплекса на Бургаските езера. Намира се на север от Бургас, като част от южната му половина дори е в рамките на самия град. През 1970 г. 170 ха от северната част на езерото са обявени за защитена територия, а през 1980 г. и за природен резерват.

Разнообразните местообитания на езерото привличат за хранене, гнездене и почивка множество видове птици, като по този начин превръщат крайбрежната лагуна в най-богатото на птици място в България. В района на Атанасовското езеро са наблюдавани над 315 вида птици от близо 400 вида, срещащи се в страната ни.

Тази седмица, на 15 декември, на територията на езерото е открита нов вид птица за фауната на България. По време на мониторинга на птиците на Атанасовското езеро, който се провежда от екип на Българското дружество за защита на птиците в рамките на проект "Лагуната на живота", Петър Янков и Радослав Молдовански наблюдават и документират два дългоклюни (берингови) вретенара, познати с латинското си наименование Limnodromus scolopaceus.

Снимка 557616

Източник: БДЗП / Петър Янков и Радослав Молдовански

Дългоклюният вретенар е вид, който досега не е срещан и установяван на територията на страната ни. Дължината на птицата е между 27 и 30 см, от които човката е между 5.5 и 7.5 см. Размахът на крилата е между 42 и 49 см. 

Limnodromus scolopaceus е блатна птица, която обикновено се среща по крайбрежието на Аляска, Северозападна Канада и най-североизточните части на Русия, където гнезди. Отделни скитащи индивиди са срещани и на територията на Европа. Най-често във Великобритания, Ирландия, Белгия, Германия, Швеция, Норвегия, Дания, Холандия, Италия, Франция и Испания.

Снимка 557614

Източник: iStock

На Балканския полуостров обаче дългоклюният вретенар е срещан само в Гърция и то преди много години - през 1962 г. Находката в Атанасовското езеро за пореден път потвърждава изключителната важност на мястото и огромната отговорност, която страната ни носи за неговото опазване, напомнят от Българското дружество за защита на птиците.