Вече сме в разгара на летния сезон и морските почивки са това, което ни вълнува най-силно. Вероятно сме си направили резервация отдавна, но е и много вероятно една почивка да не ни стигне. А когато избираме дестинация, където да се излегнем на плажа, със сигурност един от критериите е чистотата - както на водата, така и на плажната ивица.
И понеже това е фактор, важен не само за туризма, но и за природата, всяка година Европейската агенция по околната среда към Европейската комисия изготвя своя подробен доклад за страните на континента, които се отличават със своята чистота на водите.
А ето и какви са изводите за 2025 г. на базата на десетки и дори стотици направени на национално ниво тестове в последните месеци, акцентът в които е най-вече върху наличието на най-често срещаните бактерии както на брега, така и във водите.

Източник: iStock
Качеството на водите се следи непрекъснато
Тенденциите
В последния доклад 85% от европейските води са получили отлична оценка, защото са успели да отговорят на най-високите изисквания за чистота и безопасност. 96% от водоемите отговарят на поне минималните изисквания. Освен това се установява, че крайбрежните области като цяло са по-чисти от тези във вътрешността на страните - 89% срещу 78%. Т.е. морските води са по-чисти от тези на реките и езерата.
Прави се уточнението, че като цяло положението по отношение на чистотата е по-добро в сравнение с миналата година за изследваните над 22 000 места за къпане във всички 27 държави членки на ЕС, както и в Албания и Швейцария.
Като цяло в последното десетилетие се забелязва значително подобрение в тази посока, което се дължи преди всичко на по-строгото законодателство на европейско ниво и прилаганите мерки, които правят дори много градски водоеми подходящи за къпане. А като основна заплаха се посочва химическото замърсяване на повърхностните и подпочвени води.

Източник: iStock
Чистата вода е важна и за туризма, и за природата
Ние и другите
Още една добра новина за нас е, че България, Кипър, Гърция, Австрия и Хърватия са петте страни в Европа, в които 95% или повече от водите за къпане са с отлично качество.
Като първенци обаче се посочват други две страни, които си поделят първото място по чистота на крайбрежните води. Това са Словения и Литва, където 100% от тестваните крайбрежни обекти получават отлична оценка.

Източник: iStock
Езерото Блед в Словения
Прави се обаче важното уточнение, че Словения е тествала само 21 обекта, а Литва - само 16. Но високите им оценки доказват строгия екологичен надзор и добрите практики, от които останалите страни могат да взимат пример, обяснява Forbes.
Все пак двете страни първенци не са от тези Европа, които се славят с добре развит морски туризъм и конкретни дестинации, които да са сред най-посещаваните. Но чистите води могат да привлекат още повече посетители. А докладът може да ни бъде като успокоение, че плажовете в България са не по-малко чисти от тези в южната ни съседка, към която мнозина се отправят.