Лятото върви към края си и, ако се занимаваме с градинарство, това означава, че голямата работа тепърва предстои. За да не се струпат всички задачи за началото на есента, има някои неща, които можем да подготвим в двора още от август.
Почистване на болни или изсъхнали растения
Източник: iStock
В зеленчуковата градина не е нужно да оставяме растения, които не дават повече плодове. Както и подправки, които са цъфнали (например босилек), защото това означава, че ефективният им живот е приключил. Затова трябва да изрежем - не да изкореним - приключилите с връзването домати, тиквички, краставици. Така отваряме място за есенни насаждения. Добре е да почистим изсъхналите или болни клонки и листа на многогодишните култури и цветя.
Засаждане на покривна култура
Това е така нареченото "зелено торене" - засяване на растения на празната от култури почва, които я обогатяват, потискат развитието на плевелите и не позволяват замръзването, или отмиването на почвата от дъждовете. Сред подходящите растения за зимно зелено торене са овес, лупина, фий, ръж, синап.
Планиране на пролетната градина
Източник: EPA/БГНЕС
Искаме разцъфтял двор през пролетта? Значи сега е моментът да подготвим или купим луковици на цветята, които се садят на есен.
Разпродажби в градинските центрове
В края на лятото всички градински артикули са намалени, както и непродадените през топлите месеци саксии с цветя. Идеален момент да се сдобием с нов инструмент или цвете на добра цена, пишат Gardenista.
Разделяне на коренищата на многогодишни цветя
Източник: iStock
Народното поверие гласи, че цветя се прихващат най-добре след празника Голяма Богородица или 15 август. И това съвсем не е случайно - активният цъфтеж почти е отминал, така че можем да разделяме коренищата и новопоникналите грудки от майчиното растение. Както и да вкореняваме резници от цветя, които искаме да подновим в градината.