Какво бихте казали, ако можеше Христо Ботев да ви изнесе урок по родолюбие? Бихте ли били по-ентусиазирани да научите важните исторически дати, които толкова ви тормозеха в училище, и да погледнете събитията от нашето минало през учите на участващите в тях?
Този късмет са имали децата от вече 250 училища, които са се срещнали с основателя на проекта "НЕзабравимата България" Искрен Красимиров, превъплътил се в ролята на националния герой. Ако случайно видите младия режисьор, облечен в униформа, като тази, с която е бил самият Ботев, слизайки на българския бряг от парахода "Радецки", със сигурност ще се замислите за секунда дали не стоите срещу революционера.
Приликата наистина е удивителна, но не това е най-важното. Далеч по-съществена е амбициозната цел на Искрен да "възпламени искрата" на родолюбието в учениците, както той самият обяснява идеята на "НЕзабравимата България". Тя започва да се оформя през 2013 година, когато той прави първия си документален филм на такава тематика "БОТЕВ: От Голгота към свобода".
За последните три години той обикаля училища във всички кътчета на страната, както и редица читалища, театри и кина, където представя режисирани от него художествено-документални филми, посветени на едни от най-ярките имена в българската история. Сред тях са "Грешникът светец" за Софроний Врачански, "100 000 крачки с Ботев" и "Съзвездието на войводите". Преди тях Искрен има още няколко проекта. В списъка с неговите филми влиза и един, посветен на Иван Вазов.
Успоредно с това той, заедно със свои съмишленици, успява да организира над 300 мероприятия, свързани с чествания и празници, като едни от най-популярни са възстановките на слизането на Ботевата чета в Козлодуй. През миналата година Искрен решава да обедини всички тези дейности в проекта "НЕзабравимата България".
Главната роля в инициативата се изпълнява от самия него.
"Аз съм основният двигател, като за всеки проект работя с различни хора. Има и няколко константи, разбира се. Това са историците проф. Андрей Пантев и проф. Пламен Митев, експертът Росица Кузманова и моите родители, които ми помагат за писането на сценариите за филмите. Майка ми и баща ми са дългогодишни журналисти от БНТ и са се отдали изцяло на тази тема", споделя Искрен.
Източник: Личен архив
Нов филм, посветен на Васил Левски
Новият проект, върху който работи режисьорът, ще разказва за последните дни на друг национален герой - Васил Левски, които той прекарва в софийската тъмница.
"Филмът е на съвсем начален етап. В момента се пише сценарият и се проучват историческите факти, като ще извадим на показ някои неизвестни факти, както направихме и във филмите за Ботев, Софроний и Вазов. Главната роля ще бъде изиграна от актьора Симеон Владов. Той ще бъде предназначен за децата, не както последният игрален, който беше забранен за тях", обяснява той.
Името на лентата е "Лъвский: Европеец в Българско", като в нея ще бъде даден отговор на въпроса кой е предателят на Васил Левски. Ще бъдат разгледани различните теории по тази тема, като информацията ще бъде поднесена достатъчно разбираемо, така че за децата да бъде лесно да я осмислят.
А какво иска Искрен да бъде посланието за учениците, които гледат филмите му?
"Ние казваме на децата да не възприемат Левски, Ботев и всички други национални герои като едни паметници, като застинали в учебниците, а да ги усетят живи, да се поставят на тяхно място. Въвличаме ги в този интерактивен урок по родолюбие, който им представяме. Наричаме го "Час по родолюбие с Ботев", разказва той за своето превъплъщение в поета революционер.
За цената на усилията
"Проектите на "НЕзабравимата България" се финансират изключително и само от дарения. Няма държавна подкрепа. Всичко е дарено от хората и от бизнеса. Вече добихме сериозна популярност в социалните мрежи, където рекламираме най-много проекта и спечелихме одобрението на хората", казва младият режисьор.
И въпреки затрудненията цената на усилията си струва.
"Умилително е, когато децата запяват песните от филмите - например "Тих бял Дунав" или химна. Докато върви лентата учителката им дава знак или те по своя инициатива стават и запяват. В такива моменти и ние, заедно с тях, сме пели и дори плакали", разказва той.
Искрен си спомня свое посещение от миналия месец в Благоевград, когато на входа на едно от училищата в града го посреща ученическият духов оркестър с шпалир. Тогава всяко дете държи българския флаг и го приветстват със скандирания: "Ботев, Ботев".
"НЕзабравимата България" е вече позната не само на хората у нас, но и на много наши сънародници извън граница. Патриотичните филми са били представени във вече девет европейски държави, включително в Испания, Франция, Германия и Швейцария. Организираните в чужбина събития са насочени към българските общности.
"Хората тъгуват за България и много се разчувстват, когато видят нещо познато и родно. В Церн четири часа не искаха да ни пуснат да си тръгнем, много беше трогателно. В посолството в Женева бяха дошли хора от всякаква възраст - от деца до възрастни. Пяхме песни и сякаш в този момент всички бяхме едно цяло", спомня с Искрен.
Ще влезе ли урокът по родолюбие в училищната програма?
И въпреки ентусиазма, с който проектът "НЕзабравимата България" е посрещан в страната и чужбина, така необходимата подкрепа от държавата липсва.
"Много пъти съм се срещал с министри, с представители на министерствата, но всичко остава без резултат. Заради това работим на парче, вместо да има стратегия, каквато ние сме изработили, и да знаем, че разполагаме с определени средства, като с тях трябва да посетим всички български училища", казва Искрен.
"Аз досега съм посетил 250 училища, които са едва са 10% от всички в страната. Има още какво много да се направи, но трябва да срещнем подкрепа от държавата. По друг начин е немислимо. Затова борбата продължава", обещава той.